A hétvége az elmúlt hetekhez képest szokatlan nyugalommal indult Nicaragua közel egész területén, miután a kormányellenes tüntetők 24 órás általános sztrájkot hirdettek pénteken. A munkabeszüntetés becslések szerint 20-30 millió dolláros veszteséget okozhat az egyébként is igen súlyos gazdasági válságban lévő országnak. A Daniel Ortega elnök lemondását követelők a sztrájkkal akarták felhívni a figyelmet a brutalitásra, amellyel a baloldali vezetés lecsapott a kormányellenes tüntetőkre: a halálos áldozatok száma már meghaladja a 160-at. Az egyik legutóbbi áldozat mindössze 15 éves volt: a ministráns fiúval a biztonsági erők egyik tagja végzett – számolt be róla a BBC.
Míg – az AFP francia hírügynökség videós beszámolója alapján – pénteken és szombaton a főváros elhagyatott háborús övezethez hasonlított, addig számos vidéki városban folytatódtak az összecsapások a kormányellenes tüntetők és a biztonsági erők, valamint az Ortegát támogató fegyveres erők között. Mint arról a francia hírügynökség beszámolt, gyakoriak voltak a rajtaütések a barikádokat őrző tüntetőkön.
Az erőszakos demonstrációk már két hónapja tartanak a közép-amerikai országban. Az elégedetlenségi hullámot egy reformintézkedés váltotta ki, amely nyugdíjcsökkentést és a társadalombiztosítási rendszer megújítását foglalta magában. A felháborodás olyan mértékű volt, hogy a managuai vezetés végül visszatáncolt, ám ez sem volt elég ahhoz, hogy megfékezze az indulatokat. A több ezres tömeg nem vonult vissza az utcákról, a demonstráció az Ortega-rendszer elleni kormányellenes mozgalommá fejlődött. Az elmúlt két hónapban több próbálkozás is volt, hátha elindul a dialógus a felek között, ám ezek kudarcba fulladtak. A katolikus egyház azonban nem tett le erről, és mediátorként továbbra is azon van, hogy véget érjen az erőszak, és a kormány, valamint az ellenzék képviselői végre tárgyalóasztalhoz üljenek.