Elutasította az Alekszisz Ciprasz görög kormányfő ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt a görög parlament a kérdésben szombat este tartott szavazáson.
Az indítványt az Új Demokrácia jobbközép ellenzéki párt nyújtotta be a baloldali kormányfővel szemben, a Macedónia új nevéről a héten Athén és Szkopje között kötött megállapodás miatt.
A 300 fős parlamentben jelenlévő képviselők közül 153 elutasította az indítványt, 127 pedig támogatta. Ha megvonták volna a bizalmat Ciprasztól, le kellett volna mondania, ami új választások kiírásával járt volna, olvasható az ATV oldalán.
Görögország és Macedónia kedden állapodott meg arról negyedszázados vitát lezárva, hogy a jövőben utóbbi neve Észak-Macedónia lesz.
A bizalmatlansági szavazás alatt több ezren tüntetettek a parlament mellett, Ciprasz lemondását követelve, és meg is próbáltak bejutni az épületbe - a rendőrség könnygázzal és villanógránátok bevetésével szorította vissza őket.
A görög ellenzék szerint a kormányfő túl sok engedményt tett Szkopjénak: az euronews szerint a tüntetők azzal vádolták a kormányt, hogy feladja a macedón nevet és történelmet a volt jugoszláv tagköztársaság javára, Cipraszt pedig többen hazaárulónak nevezték.
„Azért vagyok itt, mert meg akarom védeni Macedónia nevét és történelmét. Ez nem is lehetne vita tárgya. Csak egyetlen Macedónia van és az Görögország" - mondta egy tüntető.
A tüntetők álláspontja szerint a képviselőknek el kellene utasítani a megegyezést. Arra kérik a kormányt, hogy ne írja alá a megállapodást. Mivel a bizalmatlansági indítvány elutasították, a görög és macedón külügyminiszterek várhatólag vasárnap aláírják a névváltoztatásról szóló egyezményt, méghozzá Ciprasz jelenlétében.