Semjén Zsolt;vadászat;vagyonnyilatkozati eljárás;rénszarvas;Farkas József;luxusvadászat;

Fotó: Molnár Ádám

- Új dokumentum bonyolíthatja a háziasított rén "levadászásának" ügyét

A Semjén Zsolt  skandináviai vadászatait finanszírozó Farkas József állítása szerint magánszemélyként fizette a túrákat, ám a családi cégének - a 24.hu birtokába került - levele alapján a vállalkozás állhatta a költségeket. Ami biztosnak tűnik: nem indul vagyonnyilatkozati eljárás a kormányfő helyettese ellen. Pedig - mint egy adójogi szakértő nyilatkozta - vagy adót, vagy illetéket, de Semjénnek mindenképp fizetnie kellett volna.

Úgy tűnik, eldőlt, hogy nem indul vagyonnyilatkozati eljárás Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettessel szemben. A KDNP elnökéről még márciusban derült ki, hogy éveken keresztül vett részt svédországi luxusvadászatokon, amelyek költségeit Farkas József – állami és európai uniós pénzekkel kitömött – üzletember fizette.

Az eset miatt a Transparency International Magyarország (TI) jogi vezetője fordult többször is a parlament mentelmi bizottságához. Ligeti Miklós azt kérte a bizottság elnökétől, hogy kezdeményezzen vagyonnyilatkozati eljárást Semjénnel szemben, mert szerinte a skandináv utakat ajándékként fel kellett volna tüntetnie vagyonnyilatkozatában és adóznia is kellett volna azok után. A TI jogi vezetője egyben azt is kezdeményezte, hogy a miniszterelnök-helyettest kötelezzék teljes körű vagyonnyilatkozat megtételére.

Érvelését arra építette fel, hogy Semjén Zsolt maga is elismerte, hogy Farkas fizette a vadászatokat. A személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény alapján azt is levezette a jogász, hogy adóznia kellett volna a KDNP elnökének. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy magánszemélyként állta az utakat Farkas József, ugyanis - mint azt Ligeti jelezte - az ügyben a Központi Nyomozó Főügyészség nyomozást elutasító határozatában az állt, hogy egy luxemburgi székhelyű gazdálkodó szervezet finanszírozta az utakat. Farkas családi vállalkozása, a Life Tree Holding s.a.r.l. is éppen pont az adóparadicsomnak számító Luxemburgba van bejelentve.

Az Országgyűlés mentelmi bizottságának KDNP-s elnöke, Hargitai János hevesen ellenállt Ligeti kezdeményezésének, de végül elfogytak az érvei, és Farkas is kénytelen volt megnyilvánulni. Ő - Semjénnel összhangban - azt állítja, magánvagyonából finanszírozta a vadászatokat. Ha ez lenne a helyzet, minden szabályosan történt volna, és Hargitai érvelése szerint a KDNP elnökének sem kellene adóznia ajándéka után.

Csak hogy a 24.hu birtokába került egy olyan dokumentum, amit, Farkas cége küldött a vadászatok szervezőinek, és benne évekre visszamenőleg követelik a számlákat - megint úgy tűnik, akad valami köze a Life Tree Holding s.a.r.l.-nak az utakhoz.

Ezeket a kérdéseket vagy az adóhatóság, vagy az ügyészség tisztázhatná - de pillanatnyilag sem a hatóságoknak, sem a mentelmi bizottságnak nincs problémája az alkalmanként 4-5 millió forintba került vadászutakkal. A Hargitai János vezette grémium megállapítása pedig – miszerint adómentesnek számítanak a miniszterelnök-helyettesnek adott juttatások – a 24.hu-nak nyilatkozó nemzetközi adójogi szakértő szerint hibásak. Semjén Zsoltnak mindenképpen fizetnie kellett volna az ajándék után: ha cégtől kapta, akkor adót, ha magánszemélytől, akkor illetéket.

A teljes cikk itt olvasható.

Drexler Donátot menesztette az új emberminiszter, Kásler Miklós az Országos Vérellátó Szolgálat főigazgatói székéből, így Drexler általános helyettese és korábbi üzlettársa, Bayerné Matusovits Andrea felel pillanatnyilag az intézmény vezetéséért - írja a Magyar Narancs. Az ágazatban zajló leváltásokról a Népszava egy hete írt.