Budapest;lakásbérlet;

- Az egekbe szöktek a lakásbérleti díjak

Budapest legszűkebb belvárosában jelentősen emelkedtek a lakásbérleti díjak, és felértékelődtek a belvároshoz közeli kerületek is, mivel a bérlők többsége továbbra is a centrumban keres lakást a Rentingo.com legfrissebb elemzése szerint.

A lakás- és lakótárskereső portál összegzése alapján a budapesti bérlakáspiacon idén eddig a pesti oldalon a VIII., XIII. és XIV., a budai oldalon pedig a II. és a XI. kerületben található 30-49 négyzetméteres, egy vagy másfél szobás, téglaépítésű, bútorozott és gépesített lakások iránt volt a legnagyobb kereslet.

A legszűkebb belvárost jelentő I., V., VI. és VII. kerületekben továbbra is az Airbnb-n keresztül történő pár napos kiadás a jellemző, ami jelentősen felvitte a lakásbérleti díjakat, így a hosszú távú bérlés sokak számára megfizethetetlenné vált. Ezért keresnek a bérlők lakást olyan városrészekben, amelyek még közel vannak a belvároshoz és jó a tömegközlekedés.

A portálon a kapcsolatfelvételek 20 százalékát a VIII., 15 százalékát a XIV., 11 százalékát a XI., 9 százalékát pedig a XIII. kerületben található lakásokra kezdeményezték.

A keresések 61 százaléka 30-49, 23 százaléka 50-69 négyzetméter közötti alapterületű lakásokra történt. A kapcsolatfelvételek 72 százaléka egy vagy másfél szobás, míg 20 százaléka kétszobás lakásokra irányult.

Az érdeklődés 94 százaléka bútorozott vagy részben bútorozott, 86 százaléka téglaépítésű lakások iránt mutatkozott. A túlnyomó többség háztartási gépekkel jól felszerelt lakást keresett.

A lakások átlagos havi bérleti díja valamivel több mint 120 ezer forint volt. A bérleti díjat a legnagyobb mértékben az befolyásolja, hogy a lakás melyik kerületben található.

A rentingo.com 2017. augusztusában indult, kizárólag a hosszú távú lakáskiadással, lakásbérléssel és lakótárskereséssel foglalkozik. Az összesítésben csak azokat a hirdetéseket vették számba, amelyre kapcsolatfelvételt indítanak, azaz valós piaci áron hirdetik a bérbeadandó lakást - írja az atv.hu

A magyar államadós-osztályzathoz hasonlóan a Budapestre külön megállapított adósbesorolást sem vizsgálta a Moody's Investors Service.