per;TASZ;Belügyminisztérium;választási csalás;

Pintér Sándor belügyminiszter
FOTÓ: Molnár Ádám

- Beperli a Belügyminisztériumot a TASZ

Pert indít a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) a Belügyminisztérium ellen, hogy kiderüljön, történtek-e visszaélésszerű lakcímbejelentések a választások előtt – közölte honlapján a TASZ.

Mint írják, a Political Capital-lel közösen már 2018. április 5-én azt kérték a Belügyminisztériumtól, hogy adjon számot az elmúlt két évben létesített lakcímek számáról településenként. Szerintük ezekből a közérdekű adatokból lehetne következtetni arra, hogy vajon történtek-e visszaélésszerű lakcímbejelentések, amelyek befolyásolhatták a 2018-as általános országgyűlési választást is. A Belügyminisztérium viszont megtagadta a válaszadást.

A közleményben felidézik: a választás előtt a sajtó arról számolt be, hogy egyes településeken a demográfiai változásokkal megmagyarázhatatlan tempóban bővült a lakosság. Ahhoz, hogy megbizonyosodhassanak arról, történtek-e rendszerszerű visszaélések, a Nemzeti Választási Irodához (NVI) és a Belügyminisztériumhoz fordultak, előbbi viszont nem tárolja ezeket a korábbi állapotokra vonatkozó adatokat.

A TASZ szerint a  Belügyminisztérium nem tagadta, hogy az adatok rendelkezésére állnak, de a közérdekű adatigénylést elutasította. 

„A minisztérium egyrészt azzal az átlátszó indokkal próbált kibújni az adatok továbbítása alól, hogy a lakcímnyilvántartás személyes adatokat tartalmaz, azokat pedig nem adhatja ki. Ez nyilvánvalóan szándékos félreértése az adatigénylésnek, hiszen nem beazonosítható módon, hanem számszerűen összesítve kértük a lakcímlétesítésre vonatkozó adatokat. Másfelől a minisztérium azzal próbált érvelni, hogy az adatokat nem köteles közérdekű adatként kiadni, hanem csak jelentős összegért hajlandó kigyűjteni. A kért adatok azonban közérdekű adatok, amelyek korlátozás nélkül megismerhetők és nyilvánosságra hozhatók” – fogalmaztak.

Közleményében a TASZ leszögezte, hogy egy demokráciában nyilvánosnak kell lennie azoknak az adatoknak, amelyek alapján megbizonyosodhatunk a választások tisztaságáról. „Az, hogy a Belügyminisztérium jogellenesen visszatartja ezeket az adatokat, önmagában tovább rombolja a választások tisztaságába vetett közbizalmat” – tették hozzá.