Köszönet és hála a Somogyi könyvtárnak, amiért potom pénzért kiárusítja azokat a könyveket, amelyek már nem felelnek meg küzdelmes korunk erkölcsi, szellemi követelményeinek. E nemes cselekedetnek a révén jutott nemrég a tulajdonomba egy százasért Bogdán István, "Mestere volt egykor" című könyve. Azt mondjuk, most sem értem, mit keresett ez a könyv a levitézlett kötetek közt, de mindegy is, mert a lényeg, hogy megmentettem, hisz ki tudja, milyen sanyarú sors várt volna rá, ha senkinek sem kell. Habent sua fata libelli!
Tényleg nagyon jó könyv. A honfoglalástól a céhes ipar megszűnéséig tartó időszak mesterségeit ismerteti ábécé sorrendben. Azt például eddig is tudtam, hogy a borbély egykor nemcsak hajat vágott, borotvált, de eret vágott, fogat húzott, kelést, törést, sebet kezelt, amputált is, sőt halottvizsgálatot végzett, járvány idején járványorvoskodott. De azt már ebből a kötetből tudtam meg, hogy a fürdős gyakorta kontárkodott a borbélyok dolgába, vagyis az általános testápolás mellett (kent, gyúrt, körmöt vágott, fürdési tanácsot adott, iszapolt) hajat nyírt, eret vágott, fogat húzott, sebet gyógyított.
Az évszázadok során a szakmák elkülönültek, specializálódtak. Csakhogy napjainkban, amikor nálunk például orvoshiány van, milyen jól jönnének a sokoldalúan képzett borbélyok, vagy fürdősök, akik az egyszerűbb orvosi eseteket szakszerűen ellátnák. Ne csak a halálbüntetés és a sorkatonai szolgálat visszaállításának lehetőségein agyaljanak jól kiválasztott vezetőink, hanem ezen is.