Felfüggesztette a nemzeti felsőoktatási törvénnyel és a civiltörvénnyel kapcsolatban indított eljárását az Alkotmánybíróság (Ab). A testület keddi közleménye szerint erre az "európai alkotmányos párbeszéd jegyében" került sor.
A bővebb indoklásban azt írták: mivel az Európai Bizottság (EB) tavaly év végén mindkét ügyben kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen az Európai Unió Bírósága (EUB) előtt, az "alapjogi összefüggésekre és az Európai Unión belüli együttműködési kötelezettségre tekintettel" úgy döntöttek, megvárják az EUB döntését.
A Közép-európai Egyetem (CEU) budapesti működésének ellehetetlenítését célzó lex CEU ügyén egyébként már több mint egy éve ül az Ab, a civiltörvény miatt indított eljárásban pedig 11 hónapja nem történt semmi. Stumpf István alkotmánybíró az Ab döntéséhez írt különvéleményében úgy fogalmazott: "meglepő fordulat", hogy az Ab fél évvel az EUB eljárásának megindulása után jutott arra az elhatározásra, hogy felfüggeszti az eljárásokat.
A lex CEU-t és a civiltörvényt korábban több szakértő és alkotmányjogész elítélte. Előbbivel kapcsolatban Valki László nemzetközi jogász egyenesen úgy vélekedett: annyi jogszabályt sért a lex CEU, hogy semmi másnak, csak megsemmisítésének van helye. Sólyom László volt államfő, az Ab egykori elnöke pedig úgy nyilatkozott: még egy jogászhallgatónak sem jelentene gondot megállapítani, a felsőoktatási törvény módosítása mennyire alkotmányellenes.