Orbán Viktor;Orbán Győző;Tiborcz István;

Fotó: Szalmás Péter

- Dől a pénz az Orbán családhoz

A vagyonbevallásában feleségével közösen egymillió forintnál kevesebb megtakarítást bevalló Orbán Viktor szüleinek és testvéreinek cégeiből csak tavaly másfél milliárd forintot vettek ki tulajdonosaik osztalék formájában, 2014 óta pedig közel 4,4 milliárdnyi jövedelemhez jutottak így, tulajdonképpen három év alatt, hiszen a 2014-es eredmények után 2015-ben fizettek osztalékot – írja a G7.hu.

A 2010 és 2014 közötti kormányzati ciklusban ez az összeg még csak 384 millió forint volt. A portál szerint Orbán Győző, Orbán Győzőné és Orbán Áron egymás között passzolgatott vállalatainak már abban az időszakban sem ment rosszul, ám nagyjából 2015-ig visszafogták magukat a tulajdonosok és a pénz egy jelentős részét inkább a cégekben hagyták, hadd gyűljön ott. Aztán két évvel ezelőtt elkezdték kisöpörni a vállalatokat, és több cégből a korábbi évek profitját is kivették. A 2017-es év abszolút rekordot hozott a bő 1,5 milliárdos kifizetéssel, pedig ebben még nincs is benne minden Orbán-cég: a miniszterelnök testvérének érdekeltségébe tartozó Gamma Analcont Kft. ugyanis nem adta le határidőre beszámolóját, így egyelőre nem tudni, hogy ez a vállalat milyen eredményekkel zárta az előző évet.

A portál kiemeli, hogy az Orbán-szülők és testvérek cégei közül a legjobban a bányavállalatok, illetve az azokhoz kapcsolt logisztikai cég termelnek, a vállalkozások bevételének egy része pedig biztosan állami, illetve uniós forrásból finanszírozott megrendelésekből származik.

Nem csak a miniszterelnök szülei és testvérei teljesítenek egyre jobban, Orbán Viktor veje is sikeres vállalkozó. Tiborcznak 17 cégben van érdekeltsége, ezek jelentős részét a BDPST Zrt-n keresztül birtokolja – amelyről egy Origónak adott interjúban ismerte el tavaly, hogy meghatározó tulajdonrésze van benne. Ezekből a cégekből osztalékot ugyan a 2017-es év után nemigen vettek ki, de több vállalatban is komoly vagyon gyűlt össze: a BDPST Zrt-nek tavaly év végén például 824 millió forint volt a bankszámláin, 166 milliója tárgyi eszközökben, és több mint 3,7 milliárdja befektetett pénzügyi eszközökben. Ehhez képest a tartozásai elenyészőek voltak a cégnek.

Az viszont nem derült ki, hogyan került bele vállalkozásba ez a hatalmas vagyon. A beszámolóból annyi látszik, hogy tavaly valahonnan keletkezett egy több mint 4,4 milliárdos bevétele a társaságnak, de a szűk másfél oldalas jelentésben nem részletezik, hogy ez miből származik, és az elérhető adatokból nem lehet visszafejteni.

Hasonló a helyzet a visegrádi luxusszállodát építő Hotel VSGRD-dal: a cégnek nem származott értékesítésből bevétele, viszont nem részletezett „pénzügyi műveletekből” egymilliárd forint folyt be, amelyből 964 millió forintos nyereség is keletkezett.