Maas a Donyec-medencében található Mariupol városban Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszterrel közösen tartott sajtóértekezletet. Az előző napon Petro Porosenko ukrán államfővel találkozott Kijevben, pénteken pedig Klimkinnel együtt utazott Kelet-Ukrajnába, ahol megtekintette azt a demarkációs sávot is, amely az ukrán reguláris erők és az oroszpárti szakadárok által ellenőrzött terület között húzódik. Maas a frontvonaltól mintegy öt kilométerre egy kis faluban elbeszélgetett a helyi lakosokkal.
A 2015-ös minszki békemegállapodás előírásaiból eddig vajmi keveset valósítottak meg. A demarkációs vonal mentén ugyan a nehézfegyverek zömét a felek visszavonták, de továbbra sem teljes a tűzszünet betartása, napirenden vannak a fegyveres összetűzések.
A berlini találkozó fő témája az lesz, hog milyen feltételek mellett lehetne ENSZ-katonákból álló békefenntartó missziót telepíteni Kelet-Ukrajnába. Kijev és Moszkva elképzelései azonban egyelőre nagyon eltérnek egymástól. Az oroszok azt szeretnék, ha csupán egy kisebb létszámú védelmező ENSZ-erőt vezényelnének a térségbe, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) 600 fős megfigyelő missziója biztonságának szavatolása céljából. Ukrajna viszont arra törekszik, hogy a kéksisakos katonák jelentős létszámú kontingense őrizze és felügyelje a tűzszünet betartását, végig a demarkációs vonal mentén.
Maas hangsúlyozta, hogy Németország az immár négy éve tartó konfliktusban Ukrajna oldalán áll, és nem fogja magukra hagyni az ukránokat.