- Tett-e a magyar diplomácia engedményeket azért, hogy Szijjártó Pétert végre fogadja az amerikai külügyminiszter, Mike Pompeo?
Heather A. Conley a tekintélyes washingtoni Nemzetközi és Stratégiai Tanulmányok Központja Európával, Eurázsiával és az Északi-sarkvidékkel foglalkozó rangidős igazgatója, egyben az Európa-program igazgatója. 2001 és 2005 között, tehát a republikánus George W. Bush elnöksége idején az amerikai külügy észak- és közép-európai országokért felelős helyettes államtitkára volt. A hétvégén a Washington Postban jelent meg Charles Gati politológus professzorral közösen írt cikke az amerikai-magyar kapcsolatokról.
- Nekem nem úgy tűnik, de be kell vallanom, hogy a képlet nem teljesen világos, egyelőre csak a nyilvános közleményekre támaszkodhatunk. Mindenesetre figyelemreméltó, hogy a magyar kormány éppen a találkozót megelőzően lépett a Stop, Soros! törvényjavaslat ügyében. Ez szomorú emlékeztető arra nézve, milyen kis jelentőséget kapott a civil társadalom helyzete az előkészítés során.
- Melyek az Egyesült Államok legfontosabb céljai Magyarországot illetően, azok a pontok, amelyeket bármely külügyminiszter felhozna egy ilyen találkozón?
- Azt hiszem, a mostani találkozót megelőzően az amerikai diplomáciának az volt a célja, hogy proaktív cselekvésre bírja a magyar kormányt a rosszindulatú orosz befolyással szemben Magyarországon, a térségben és különösen Ukrajna esetében. A magyarok ugyanis egy ideje akadályozták az eredményes megbeszéléseket a NATO és Ukrajna között. A legfontosabb az oroszok által a térségre jelentett biztonsági kockázat megértetése volt. Egyet visszalépve, azt mondhatom, hogy a mostaninál tipikusabb körülmények között az amerikai külügyminiszternek hosszú listája lett volna a megbeszélendő ügyekről, a kétoldalú kapcsolatok fontos kérdéseiről, a hazai helyzetről és Magyarország európai perspektíváiról, illetve a NATO feladatairól. Még nem tudom, mindez felmerült-e a szerdai találkozón.
- Szijjártó Péter egy nappal korábban Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszterrel tárgyalt és utána a korábbiaknál sokkal puhábban fogalmazott. Budapestről nézve ez engedménynek tűnt.
REALIZMUS A magyar politikán múlik, hogy alakul a két ország viszonya –mondja Conley
- Azt hiszem, Wess Mitchell államtitkár az előző héten pont ezen dolgozott Budapesten. Igaza van, ezen a téren látszik változás a magyar kormány álláspontjában.
- Hallott valamit arról, mi lesz a Közép-európai Egyetem sorsa?
- Nem, kollégáimmal nem hallottunk új fejleményről. Amennyire tudom, a CEU keményen dolgozott, hogy teljesítse a Magyarország által támasztott, nehéz követelményeket. Reméljük, hogy közel a megoldás, talán már csak néhány napra.
- Merre vezet innen az út? Megkapja-e végre Orbán Viktor a fehér házi meghívót, amelyre 2001 óta vár?
- Egyre valószínűbb, hogy Orbán miniszterelnököt meg fogják hívni Washingtonba, hogy találkozzon Trump elnökkel. Ennek nem látom semmi akadályát, sőt, olyasmit is lehetett hallani, hogy a meghívót talán már kézbesítették is. Ez lehet az előre vivő út. Én azonban azt fogom figyelni, milyen belső fejlemények, új törvények következnek, miként tudnak vagy nem tudnak működni a civil szervezetek, folytatódik-e a nyitás a Kreml felé. Ha további kedvezőtlen változások lesznek az EU, a NATO és Magyarország viszonyában, az eléggé megdrágíthatja Orbán Viktornak a washingtoni utat. Ellenben, ha kedvezően alakulnak ezek a dolgok, akkor az új, kapcsolatépítő politika eredményesnek is bizonyulhat. Akárhogy is, a viszonyunk jövője a magyar kormány kezében van. Én egy kicsit szkeptikus vagyok, de csak örülnék, ha kiderülne, hogy nincs igazam.