A Fővárosi Törvényszék – egyelőre nem jogerősen – pontot tett a másfél éve húzódó Pruck/Dózsa-ügy végére: a bíróság csütörtöki ítéletében megállapította, hogy a Terror Háza megsértette a néhai Pruck Pál kegyelethez való jogait – írja az Index.
A bíróság Schmidt Máriáékat bocsánatkérésre, a Dózsa Lászlóra utaló feliratok eltüntetésére és az 56-os fénykép alá Pruck Pál nevének kiírására kötelezte. A változtatásokat végre kell hajtani a Terror Háza összes vonatkozó kiadványában, a honlapján és az épületben kiállított képen, ahogy a Nagy Lajos király úti hatalmas épületfestéshez is oda kell utólag írniuk Pruck Pál nevét. A bíróság bizonyítottnak találta, hogy az 1956-os fényképen valóban Pruck szerepelt, nem pedig Dózsa László. Emellett minden perköltséget a Terror Házának kell viselnie.
Egyik bizonyíték sem volt önmagában perdöntő, de a vizsgált fényképek hasonlósága, Pruck Pál saját nyilatkozata és a Life folyóiratban szereplő képaláírás együttesen nem hagyott kétséget afelől, hogy Pruck Pál volt a képen – indokolta a bíró, dr. Bene Lajos az ítéletet.
Különben azt kellene gondolni, hogy a fotós 1956-ban egy olyan Dózsa Lászlóról készített képet, aki a megszólalásig hasonlított Pruck Pálra, majd Dózsa valamiért Pruck nevét mondta a fotósnak, végül pedig Pruck Pál 26 évvel később értelmetlenül azt mondta, hogy ő van a képen. Ezek együtt teljesen életszerűtlenek – tette hozzá.
A portál szerint az ítélet minden fontos pontban a felperesnek adott igazat. Az egyetlen kivétel, hogy nem kifejezetten Schmidt Mária személyes aláírását írta elő a bocsánatkérő levélhez, mert jogilag nem a történész-üzletasszony volt az alperes, hanem a közalapítványa.