letelepedési kötvény;

- Elítélték a letelepedési kötvénybizniszt

Közösségi szabályokat követelnek az európai parlamenti képviselők a pénzért letelepedést és állampolgárságot kínáló, úgynevezett “arany-vízum” programok megrendszabályozására a képviselő-testület szerdai vitájában.

Az ülésen ritkán tapasztalt egység volt a jobb- és baloldali, illetve az EU-párti és EU-ellenes képviselők között: mindnyájan egyhangúan elítélték az uniós letelepedési jogot, illetve állampolgárságot felelőtlenül áruba bocsátó tagállami gyakorlatokat. Mint elhangzott, az uniós országoknak csaknem a felében bevezettek már valamiféle “arany-vízum” programot. Ezek közé tartozik a magyar letelepedési kötvénybiznisz is, amit többen felemlegettek. A hozzászólók főként azt kifogásolták, hogy a kétes hátterű kérelmezők a schengeni térség egészébe belépést biztosító állandó tartózkodási engedélyt kaphatnak.

A holland liberális Sophie in’t Veldt — aki a plenáris vita egyik kezdeményezője volt — szenvedélyes hangú felszólalásában azt mondta: az uniós állampolgárság nem a bűnözőknek jár, hanem az EU polgárainak. "Hogy van az, hogy azoknak, akik dolgozni jönnek Európába, minden eszközzel megnehezítjük a dolgát, miközben a korrupt gazdagok elé kiterítjük a piros szőnyeget?” — tette fel a kérdést. Többekkel együtt ő is sürgette, hogy az Európai Bizottság álljon elő jogszabályi javaslattal, dolgozza ki az "arany-vízum" kiadásának egységes közösségi feltételeit, a jelentkezőket pedig vessék alá szigorú átvilágításnak. In’t Veld erre a feladatra alkalmasnak ítélné például az Europolt.

Az Európai Bizottság képviselője a vitában elhárította a felelősséget, arra hivatkozva, hogy az EU-nak nincs hatásköre állampolgársági ügyekben. “Ha én orosz oligarcha lennék, örömmel hallanám ezt a megjegyzést!” — fortyant fel erre Sophie in’t Veld. Violeta Bulc biztos csak annyit ígért, hogy a helyzetet “alaposan figyelemmel kísérik”, és ősszel közleményben fogják értékelni a beruházási programokat. A jelenlévők ezt láthatóan kevesellték.

Egyre mélyebb a szakadék Olaszországban az Európa-párti erők és a populisták között. Egyelőre nem pislákol fény az alagút végén.