Van egy széles körben elterjedt (jobboldali) nézet arról, hogy az úgynevezett migránsok – illegális bevándorlók, akik a jogi utat kikerülve érkeznek az Európai Unióba – valójában az európai jóléti rendszerek potyautasai, akiket leginkább a bőkezű szociális ellátások vonzanak ide. Ha nem így lenne – mondják az elmélet hívei –, akkor az érintettek kényszer nélkül is megállnának az első biztonságos négyzetméteren; és bizonyára nem véletlen, hogy a legtöbben azokat a tagállamokat veszik célba, ahol a legnagyvonalúbb a támogatási rendszer.
És van egy másik, kisebbségben lévő, de szintén markáns nézet, amely szerint keveset tudunk ugyan az európai migrációs válságról, ám úgy fest, hogy a jelenség Magyarországot nem érinti, a magyar kormány viszont bizonyos politikai előnyökért igyekszik felkapaszkodni rá – vagyis valójában az Orbán-kabinet a potyautas. A szóban forgó politikai előnyök pedig annál nagyobbak, minél jobban rettegnek a magyarok a Magyarországra egyébként nem vágyó menekültektől, ezért aztán a kormányunk menekültpolitikája legfőképpen a rettegés fokozására irányul.
Mi most egyik álláspont mellett sem kívánunk érvelni, pusztán a menekültügyi jogszabályok és az alkotmány átírása előtti percekben egymás mellé teszünk néhány, a kormányzati kommunikációban ritkán szereplő tényt, segítendő az állampolgárok tájékozódását.
A police.hu adatai szerint májusban 71 (rendőrségi szóhasználattal) migráns érkezett Magyarországra. Áprilisban – amikor a fideszes kampány következtében az egész ország a bevándorlás körül pörgött – 65-en, márciusban (nem elírás) 5-en jöttek. (Érdemes egy pillantást vetni a szóban forgó honlapra: a diagramokat – teljesen tudománytalanul – mindig átméretezik, hogy az érkezők aktuális számát minél nagyobbnak mutassa. Így eshetett, hogy a március 3-i négy ember a diagramban magasabb oszloppal szerepel, mint a május 2-i tizennyolc.)
Idehaza évek óta „tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet” van - amúgy havonta ezrek mennek el az országból, mégsincs „tömeges kivándorlás okozta válsághelyzet”. Ez egy olyan ország, ahol a bejövő 65 sokkal súlyosabb baj, mint a kimenő 3-4-5 ezer. Válsághelyzetet egyébként törvényesen akkor lehetne elrendelni, ha egy hónapon át naponta 500, két hét átlagában napi 750, vagy egy hét átlagában naponta legalább 800 fő érkezne, ilyen azonban 2015 óta soha nem volt. Most pedig a kormány az irdatlan migrációs nyomás miatt, Magyarország és Európa megvédése érdekében „Stop Soros” néven törvényt kíván módosítani, egy füst alatt pedig az alkotmányt is átírná, és mindezeket olyan fontos sorskérdésnek tekinti, hogy e sorok írása idején, kedden délután még egyik módosításról sincs fönt egyetlen betű sem a parlament honlapján.
Ha a fentiek alapján valaki a hazai migrációs pánikot politikai marketingterméknek, az említett jogszabályok átszabását pedig a belpolitikai haszon maximalizálását célzó rögtönzésnek tekintené, nehezen tudnánk vitatkozni vele. És akkor azt a kérdést még föl sem tettük, hogy mégis, mi köze mindehhez Soros Györgynek.