Nemrég írtuk meg, hogy 8 milliárd forintért épülhetnek fővárosi focipályák az MLSZ grandiózus projektjében. Most az is kiderült, hogy a labdarúgó szövetség összesen hány pályával és mekkora keretösszegekkel számolnak, ugyanis elküldték lapunknak a Budapesti Pályafejlesztési Program hozzávetőleges pénzügyi adatait.
Az MLSZ megfogalmazása szerint 2020-ig megújul „a budapesti labdarúgás hátországának, utánpótlás-nevelésének és amatőrfutballjának infrastruktúrája” – a hangzatos kijelentés a gyakorlatban azt jelenti, hogy összesen 145 fővárosi nagy pályát építenének vagy újítanának fel, és várhatóan a legtöbb fővárosi kerületben új grundon játszhatnak majd az amatőr focisták.
A projekt mögött 90 százalékos állami támogatás áll – tehát nem uniós forrásokat „sportol el” az MLSZ – a költségek 10 százalékát pedig az adott önkormányzatnak kell majd állnia. A beruházás több ütemben zajlik: első körben a meglévő, de lerobbant pályák felújításához láttak hozzá, amire szintén közbeszerzés keretében 1,8 milliárd forintot költött az MLSZ – ebből eddig 10 helyszínt adtak át, és héten jelenleg is dolgoznak.
A második etap, vagyis az új pályák építése lesz az igazán nagy falat: a már említett 8 milliárd forintból a szövetség 40 új beruházást tervez. Egy-egy helyszínen élő -és műfüves pálya is készül majd, a hozzá tartozó infrastruktúrával, kiszolgáló épületekkel és világítással együtt. A luxus itt is a részletekben rejlik. Mint az MLSZ becsléséből kiderült,
- egy élőfüves pálya , öntözőrendszerrel együtt 83-105 millió forintba
- egy műfüves pálya a hozzá tartozó világítással 140 millió forintba
- Egy vizesblokkal ellátott öltöző felújítása vagy építése pedig 50-115 millió forintba kerülhet.
Utóbbi kiugróan nagy összegnek tűnik: az öltöző kategória egyébként egy 265 négyzetméteres, négy blokkból álló játékosöltözőt, és két játékvezetői szobát takar.
Ráadásul az árak még nőhetnek is: az MLSZ maga figyelmeztet rá, hogy az építőipari árak folyamatosan emelkednek, így az idei beruházások drágábbak lesznek a tavalyinál. A 8 milliárdos tételt pedig átalányösszegnek tekintik, így a tényleges kivitelezés árai még változhatnak a tervezetthez képest.
A szövetség nyílt közbeszerzési tenderén 12 cég futott be, köztük e a Pharos 95 Kft, ami egy konzorciumi szerződés keretében 2,8 milliárdos munkában vehet részt - a stadionépítésben jeleskedő cég tulajdonosa, Végh Gábor arról is híres, hogy a felcsúti mérkőzéseken Orbánnal együtt nézheti a meccset, és ők készítették a ők készítették a felcsúti stadion műfüves gyeppályáját is.
A tender másik nagy nyertese a kevésbé ismert Sportpark Magyarország Kft.: a cégnyilvántartás alapján két fős cég egy 5,2 milliárdos megbízásból részesülhet. Mindez úgy, hogy a vállalkozás 2016-ban még „szerény” 43,6 milliós értékesítési bevételt könyvelhetett el, tavaly viszont már 414 millió forintra rúgott nettó bevételük.