Lázár János;Gulyás Gergely;kormányinfó;

Gulyás Gergely. Fotó: Népszava

- Gulyás Gergely: "Itt állok, másképpen nem tehetek"

„Én 112 kormányinfót tartottam, hajrá!” – üzente áprilisban utódjának a Miniszterelnökségtől és egyben az országos politikától is búcsúzó Lázár János. Nem volt nehéz kihallani a távozni kényszerülő miniszter hangjából az iróniát.

A 2015. márciusában elstartolt kormányinfó intézménye a „fekete öves, tíz danos” kommunikátor, Lázár János védjegye lett. Hétről-hétre ellenzéki újságírók garmadája és kamerák sokasága előtt csillogtathatta meg, hogyan képes angolna-ügyességgel kisiklani a kormány felelősségét firtató kérdések elől. Igaz, az első kérdéseket mindig a kormánybarát sajtó munkatársai tehették fel, olykor pedig ellenzéki újságíróknak nem is adtak szót.

2015-ben, az akkor még Giró-Szász András államtitkár társaságában megtartott első kormányinfón Lázár azt mondta: a heti rendszerességgel, a szerdai kormányüléseket követő napon megtartandó tájékoztató célja az lesz, hogy részletesen, a jogszabályok szintjére lebontva mutassa be, mit, miért tesz a kormány. Lázár imázsépítésének jót tett, hogy sokszor a „kukacoskodó” szakújságírói kérdésekre is nehézség nélkül, fejből idézett jogszabályokat. Ezzel együtt a miniszteri stand-upokba olykor kisebb hibák is csúsztak. Lapunknak is sikerült már Lázárt „megfognia”. Tavaly a miniszter – még az Elios-ügyben indult OLAF-vizsgálat nyilvánosságra kerülése előtt – egy kormányinfón lapunk kérdésére elmondta, hogy közösen találták ki a miniszterelnök vejével, Tiborcz Istvánnal a hódmezővásárhelyi közvilágítási rendszert. Később, a botrány csúcsán épp ez a Lázár-mondat igazolta, hogy Tiborcz személyesen, közvetlenül érintett az ügyekben.

Ám pont az ilyen malőrök mutatták meg, hogy a kormányinfó műfaja a látszólagos kedélyessége mellett nagyon is veszélyes tud lenni. Az viszont már a sors iróniája, hogy a jelek szerint a legnagyobb veszélyt Lázár számára mégsem az rejtette, hogy élesben elszólja magát. Sokkal inkább az: Lázár a heti stand-upjaival óhatatlanul ellenpontjává vált a sajtóval hadilábon álló, a valódi újságírókkal a legjobb esetben is a testőrei mögül odavakkantott tőszavakban kommunikáló Orbánnak. Ahogy a kormányinfó is egyfajta zárványa lett a választókkal manipulált konzultációkkal „értekező” habonyi-orbáni médiarezsimnek.
Most a Lázár utódnak kinevezett Gulyás Gergelyre hárul a feladat, hogy betöltse a Lázár távozásával megnyílott kommunikációs űrt. Az előjelek egyelőre nem túl biztatóak: az Orbánhoz feltétlenül lojálisnak ismert, halk szavú, rezzenéstelen arccal visszalőtt kérdéseiről híres Gulyás a kinevezése után kapásból jelezte: a sajtótájékoztató megmarad, de megritkul, csak minden második héten tartják meg.

Új helyszín, régi szokások

Az eddigiekkel szemben nem az Országházban lesz a kormányinfó, hanem a kormányzati kommunikáció agyközpontjának számító Miniszterelnöki Kabinetirodában. A Garibaldi utcai épületbe nagyságrendekkel könnyebb bejutni a sajtósnak mint az Országházba illetve van légkondicionálás. Gulyás Gergely debütálására érezhetően sokan érkeztek a sajtótól, ugyanakkor itt már nincsenek személyre, médiumra kiosztott székek, mint a Parlamentben, mindenki oda ül, ahová akar. Abban már biztosan tovább viszi Gulyás Gergely Lázár János örökségét, hogy ő is néhány perc késéssel kezd. Lázárnál nem volt ritka egyébként a fél órás késés sem.

Kovács Zoltán nyitja a kormányinfót, aki némi meglepetést keltve bejelenti:  két héten belül leülne egyeztetni a szerkesztőségekkel "a közös munka feltételeiről." Kérdés, hogy pontosan mely szerkesztőséggel és pontosan mit jelent majd a "közös munka" a sajtóval hadilábon álló kormányzattól.

Gulyás Gergely veszi át a szót, aki elmondja: a Miniszterelnökség vezetésében a lehető legcsekélyebb változások voltak. "A kormány szépen lassan elhagyja az országgyűlést, ami vélhetőleg egy- másfél éven belül bekövetkezik. Ezt tükrözi a kormányinfók új helyszíne." Gulyás arról nem beszél, hogy megfelezné a kormányinfók számát, viszont szerinte lesz tematikus Európa Uniós kormányinfó is. "Ez egyedi és eseti döntésben fog megtörténni" - mondja a láthatóan kissé feszengő miniszter, majd kissé színtelen hangon belecsap a fő kormányzati kommunikációs lecke, a Stop, Soros!  felmondásába.

Önálló közigazgatási bíráskodást is létre akarnak hozni. A terv szerint a Kúriával egy szinten egy másik jogorvoslati fórum jön létre, ami a közigazgatás jogorvoslati fóruma lenne. "Ez semmilyen módon nem érinti a bírósági rendszert", és nem is alkotmányellenes Gulyás szerint.

Gazdasági statisztikai adatok következnek

Második napirendi pontként foglalkozott a kormány a költségvetés tervezésével - mondja továbbra is kissé gépiesen Gulyás, aki a tegnapi kormányülésen részt vett Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert idézi, aki viszont ott KSH-t idézett.

A 2018-as foglalkoztatási adat a 15 és 70 közötti korosztályban 64 ezer fővel 4 millió 337 ezer főre nőtt. Gulyás úgy tudja: az elsődleges piacon 125 ezer fővel nőtt. A közfoglalkoztatottak száma ugyan 42 ezerrel csökkent, ám Gulyás szerint ők a piacon találtak munkát. A munkanélküliek száma 29 ezer fővel mérséklődött, 178 ezer főre. A munkanélküliségi ráta 3,19 százalékra csökkent.

"Ez a valaha mért legalacsonyabb adat" - mondja Gulyás.

73 ezer üres álláshely volt 2014 első negyedévében. Ez 32 százalékkal, 17 ezerrel több mint tavaly. Az üres álláshelyek háromnegyede, 53 ezer a versenyszférában található. Az elmúlt évben 4,4 százalékkal nőtt a GDP - összességében ez az EU harmadik legnagyobb növekedése Lettország és Lengyelország után. A keresetek 2018 márciusában 11 százalékkal növekedtek - az átlagkereset bruttó 331 ezer forint.

A Kormány június 13-án nyújtana be a költségvetést. Ezt megelőzően a Költségvetési Tanács véleményezheti a kérdést.

"Itt állok, másképpen nem tehetek"

A Nemzeti Információs és Adatvédelmi Hatóság csak figyelmeztethet, ám bírságot nem alkalmaz. A Facebook-botrány kapcsán helyes, ha szigorúbb nemzeti adatkezelési rendelet lesz - ez ügyben a gazdasági kamarákkal is konzultál a kormány. De a magyar adatvédelem Európai összehasonlításban "rendkívül szigorú", így néhány ponton inkább még enyhítene is a magyar szabályozás.

Gulyás ezzel be is fejezi a debütáló beszédét: kissé mechanikusan, ám hibátlanul felolvasta az előtte lévő szöveget. A kérdések következnek, természetesen először a Magyar Idők kapja meg a szót. A modern városokra kíváncsiak.

Ahogy eddig, Gulyás ugyanolyan színtelenül, monoton folytatja. Láthatóan elalvóban a figyelem, a sajtósok közül többen már pusmognak, miközben a miniszter arról beszél, hogy "nem mi mondanánk meg a falvaknak, mire van szükségük, hanem ők határozzák meg, hogy mi számukra a legfontosabb".

Másodiknak az Index kap szót, a CEU-ról kérdez, általánosságokat kap válaszul. A riporter ezután Mészáros Lőrinc mibenlétét firtatja, például azt, hogy ha a jelenlegi ütemben folytatja vagyonosodását, úgy  2024-re a világ leggazdagabb embereit gyűjtő listák élére hág az egykori gázszerelő. És ekkor Gulyás elsüti az első bon motot. "Ezekről a listákról két dolog hírlik: vagy azért szoktak fizetni, hogy oda valaki felkerüljön, vagy azért hogy lekerüljön."

Majd megkérdik, hogy Gulyás, aki korábban, a választások előtt azt nyilatkozta, hogy nem szeretne  miniszter lenni, most boldog-e a kinevezésétől? "Megbékéltem a helyzetemmel." No, de szomorú vagy boldog a miniszter a kinevezésétől? - firtatja az index.hu.

Gulyás végre elneveti magát. "Itt állok másképpen nem tehetek."

Lázárnak sikerült műfajt teremteni. Ez értelemben ő tovább él. Természetesen én más személyiség vagyok - vallotta be Gulyás.

Lesz alkotmánymódosítás és Soros-törvény, de a nyugdíjprémium miatt sem kell aggódni – a parlament minden kormányzati törvényjavaslatot megszavaz majd, ígérte Orbán Viktor.