Hajmeresztőnek nevezte a Paks 2-es atomerőmű új blokkjai létesítési engedélykérelmének beadási határidőit a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) Az atomenergia-ipar üzleti lehetőségei Magyarországon című rendezvényén Trampus Péter, a Dunaújvárosi Egyetem professor emeritusa, a Magyar Roncsolásmentes Vizsgálati Szövetség elnöke. Ha a kivitelezést végző orosz állami Roszatom át is adta a két új blokkra vonatkozó terveket a magyar engedélyekkel rendelkező Paks II. Zrt.-nek, ezt a mintegy 150 ezer oldalt ott körülbelül negyed év alatt kellene áttanulmányozni, a hazai viszonyok szempontjából véleményezni, az orosz féllel esetleg egyeztetni – vélekedett kérdésünkre.
A szakember a jelenlegi paksi blokkok néhány drágán és fáradságosan javítható, az egykori kivitelezés hiányosságaira visszavezethető hibája kapcsán a minőségbiztosítási előírások alapvető fontosságára figyelmeztetett. Jukka Laaksonen, a Roszatom nemzetközi leányvállalatának vezérigazgatói tanácsadója – a finn szabályozó hatóság egykori irányítója – a Hanhikivi félszigeten tervezett orosz hátterű atomblokk kapcsán az országán belüli egyeztetési nehézségeket ostorozta. Emiatt szavai szerint a kivitelezésre jelenleg nem is adható semminemű előrejelzés. Petri Tuomi-Nikula Magyarországra akkreditált finn nagykövet a kivitelezés folyamatos csúszása és a költségek megugrása miatt csak reményének adott hangot a tekintetben, hogy az Olkiluoto-szigeten felhúzott atomblokkjukat idén hálózatra kapcsolják.
A rendezvényt elnöklő Tóth Imre, a BKIK magyar-orosz tagozatának tiszteletbeli vezetője határozottan kiállt a paksi bővítés mellett: a kamara minden segítséget megad a 40 százalékos magyar beszállítói arány elérésére. Abban, hogy ez az adat pontosan mit is jelent és miként mérik, ugyan még mindig megoszlanak a vélemények, de lapunknak leszögezte: a kamara nyilvántartja a termékek tényleges magyar beszállítói arányát. Előadásából kiderült: ismeretei szerint elhárultak a korábbi engedélyezési akadályok az első felvonulási épületek megépítése elől.