Budapest;államtitkárság;

VITÁK LEZÁRVA  Ők hárman egyeztetnek majd FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Államtitkárságot kap Budapest

Szorosabbra fonódik a jövőben a kormány és Budapest kapcsolata – jelentette ki pénteken Gulyás Gergely frissen beiktatott miniszterelnökséget vezető miniszter és Tarlós István főpolgármester egy közös sajtótájékoztatón, ugyanakkor kérdésünkre mindketten leszögezték, nem csorbul a fővárosi önkormányzat vezetőinek jogköre, ellenkezőleg: a jövőben Tarlós Istvánnak kibővül a mozgástere a kormánnyal szemben.

A Miniszterelnökségen Fürjes Balázs vezetésével megalakul a Budapestért és az agglomerációért felelős államtitkárság, amelynek az egyik fő feladata egy 2030-ig tartó fejlesztési program megalkotása lesz. Ettől kezdve a kormányban Gulyás Gergely lesz felelőse minden fővárost érintő fejlesztésnek. Ugyanakkor aláhúzták: a feladatmegosztás részleteit a készülő kormányrendelet szabályozza , de biztos, hogy minden fejlesztést csak a főpolgármesterrel egyeztetve lehet megvalósítani. Arra a kérdésünkre, hogy Tarlósnak lehet-e vétójoga a kormánnyal szemben, Gulyás Gergely úgy fogalmazott: nem tud ilyenről. Ám szerinte sokkal fontosabb, hogy a jövőben az ő és Fürjes Balázs államtitkár feladata lesz a viták elsimítása, bár a legfontosabb kérdések továbbra is Orbán és Tarlós között fognak eldőlni.

A várhatóan egy éven belül megszülető fővárosi fejlesztési programból Fürjes Balázs néhány példát említett. Szerinte önálló fejezet lesz benne Budapest, mint diákváros fejlesztésének, a Dunával való kapcsolat javításának, kiemelt kérdés lesz a közlekedés, beleértve az agglomerációs Hév-vonalak és elővárosi vasutak felújítását, az új déli Duna-híd megépítését, a reptéri kötött pályás és közúti kapcsolat fejlesztését, valamint az árvízvédelem további kiépítését.

Mint arról korábban írtunk: ellenzéki berkekben él a gyanú, hogy az újabb kétharmad birtokában az Orbán kormány átírhatja a fővárosi önkormányzati rendszer szabályait, különösen, mert a választásokon a fővárosban gyengébben szerepelt a Fidesz, mint országosan, így egy ellenzéki összefogás esetén 2019-ben Budapest akár ellenzéki fellegvárrá változhat. Kérdésünkre, hogy felülírja-e a Fidesz a jelenlegi önkormányzati rendszert, Gulyás Gergely úgy fogalmazott: nincs ilyen törvényjavaslat az Országgyűlés előtt. Korábban megírtuk: egyes találgatások szerint Orbánék Tarlós István újabb indulásához kötik, hogy hozzányúlnak-e az önkormányzati rendszerhez. A főpolgármester viszont korábban leszögezte, csak akkor indul 2019-ben, ha a miniszterelnök elfogadja az ő feltételeit. A főpolgármester korábban az InfoRádiónak azt nyilatkozta, az egyik legfontosabb feltétele az, hogy közvetlen maradjon a főpolgármester-választás. Emellett lapunknak Tarlós István most annyit árult el, hogy további 5-10 pontból áll az ő kívánságlistája, ám további részleteket nem árult el.

Teljesen új kormányzást ígért a miniszterelnök a parlamenti választás után, ám a legfontosabb változtatások csak azt szolgálják, hogy még több területet tudjon ellenőrzése alatt tartani.