Mindenki úgy adjon, ahogy előre eldöntötte szívében – ezzel a bibliai idézettel invitálta a híveket a balmazújvárosi református egyházközség az új „levéltár és segédlelkészi lakás” avató ünnepségére. A beruházás több mint 75 millió forintba került. A telket a reformátusok adták, egyéb kiadása az egyháznak nem volt. A költségeket teljes egészében egy idős házaspár, Németi Imre és Pál Margit állta.
A felszentelő istentiszteletet a Debrecentől 25 kilométerre lévő kisváros Kossuth téri református templomában tartották. Szabadi Árpád esperes – a helyi televízió beszámolója szerint – hangsúlyozta, hogy vannak és lesznek, akik számára ilyen nagyságrendű adakozás érthetetlen, akiknek szívét nem érintette meg az Úr. Az esperes szerint voltak, akik a balmazújvárosi adományozás esetében is „rosszindulattal, irigységgel hangoztatták, hogy biztos valamilyen manipuláció” van az ügy mögött.
Családi viszályt robbantott ki az egyház támogatása – idézte templomi beszédében Szabadi Árpád a Népszava tavalyi cikkét. Utalt azokra a kommentelőkre is, akik lapunk internetes oldalán elítélték a református egyház magatartását. Mindenkinek a lelke rajta – fűzte hozzá az esperes. Majd háláját fejezte ki azoknak, akik „megértették a nemes adakozásnak az okát és a célját. Egy idős házaspárt nem akartak porba taszítani, hanem bátorító, biztató szavakkal és megértéssel támogatták őket”.
Ezzel szemben a „sokszor ellenséges” emberek – folytatta az esperes – megkérdőjelezik az adakozó beszámíthatóságát és az adományt elfogadók tisztességét is. Kővel, szavakkal, ítéletekkel, megjegyzésekkel dobálók mindig vannak, ám Isten hatalma és kegyelme ettől nagyobb lesz – állapította meg Szabadi Árpád.
A témával tavaly nyáron (2017 augusztus 4-én) részletesen foglalkoztunk. A Debrecenben élő Németi Margit, az idős – kilencvenhez közelítő – Németi házaspár egyetlen gyereke állította, hogy az adományozás nem szülei saját elhatározásából történt. A református egyház felfedezte ugyanis, hogy apjának sok pénze van. Németi Margit szerint Szabadi Árpád és társai „addig ólálkodtak körülötte, mígnem teljesen a befolyásuk alá nem kerítették”. Apja először másfél millió forintot adott a református templom órájának megjavítására, aztán 14 milliót új harang öntésére. Majd a református ifjúsági ház következett. Kezdetben 55 millióról volt szó, az összeg később felkúszott 75 millió forintra.
TORONYÓRA ÉS ÚJ HARANG
Az épület rendeltetése is módosult, az intézményben levéltár és – amit Németi Margit különösképpen nehezményezett – segédlelkészi lakás is helyet kapott. Eredetileg szülei úgy gondolták, hogy az épületnek ők lesznek a névadói, végül kénytelenek voltak köszönetnyilvánító táblával beérni.
Hajdan egy házaspár 100 hold földet adományozott a református egyháznak szegény gyerekek taníttatására. Németi Imre ezt tekintette példának. Csak éppen annak a házaspárnak nem volt saját gyereke – hívta fel a figyelmet a nem elhanyagolható különbségre Németi Margit, akit az anyagi veszteségen túl a református egyház eljárása is felháborít. Szüleivel végletesen megromlott a kapcsolata.
Sok tényezőtől függ, hogy mennyit ér egy épület. Miheztartás végett: az egyik nagy ingatlanportál adatai alapján Balmazújvárosban átlagosan 141 ezer Ft/négyzetméter áron kínálják a családi házakat. A vételi ár ennél feltehetően alacsonyabb. A kétszintes református létesítmény nettó alapterülete 255 négyzetméter. Az építkezés – miközben a telek ingyen volt – 294 ezer forintba került négyzetméterenként. Bár ez bruttó összeg, Németi Margit szerint gyanítható, hogy jelentős túlárazásról van szó.
Tavalyi cikkünk írásakor többször beszéltünk Németi Imrével, aki végül mégsem akart nyilatkozni. Szabadi Árpád akkor kitérő választ adott. Németi Imrét most is hiába kerestük, az esperes ellenben visszahívta lapunkat.
„A református egyházból senki részéről nem történt semmiféle nyomásgyakorlás” – jelentette ki Szabadi Árpád arra a kérdésünkre, fenntartja-e állítását, hogy az idős házaspár teljes mértékig saját akaratából, önként, külső befolyástól mentesen ajánlott fel mintegy 75 millió forintot.
Megkérdeztük azt is, hogy keresztyén ifjúsági ház helyett – az adományozó eredeti szándékától eltérően – miért épült végül „levéltár és segédlelkészi lakás”. Az esperes indoklása szerint ahhoz, hogy az egész létesítmény ifjúsági célokat szolgáljon, több parkolóhelyre lett volna szükség. „Mivel az udvaron csak néhány autó fér el, azt a megoldást választottuk Németi úr és felesége hozzájárulásával, hogy más funkciót is keresünk az épületnek” – magyarázta Szabadi Árpád. A levéltár és a segédlelkészi lakás kialakítása mellett múzeumot is szeretnének létrehozni, de ezzel együtt elegendő terület marad az épületen belül az ifjúsági közösségi programok megtartására – nyugtázta. A beruházás „Németi úr folyamatos ellenőrzése mellett valósult meg, minden számlafizetés az ő jóváhagyását követően realizálódott”.
Információink szerint az épület tervezése 3,7 millió forintba került. A lapunk birtokában lévő dokumentum – amely megrendelőként Szabadi Árpádot nevesíti – arról tanúskodik, hogy az esperes építészmérnök fia építésztervezőként kapott megbízást. Szabadi Árpád közölte: fia csak „bizonyos rajzok elkészítését” végezte, a tervekért egy másik építészmérnök volt a felelős. Állította, hogy fia nem kapott díjazást munkájáért.
Szabadi Árpád visszautasította a feltételezést, hogy a beruházás az indokoltnál többe került volna. „Minden a lehető legszabályosabb módon, Németi úr ellenőrzése mellett, megfelelő jogi háttérrel zajlott” – hangsúlyozta. Az adományozás körüli vita az esperes szerint „kényes családi dolog”, ugyanakkor bízik abban, hogy megnyugtatóan rendeződik az ügy.
Erre pillanatnyilag kevés esély látszik. Németi Margit tudomása szerint a 3,7 milliós tervezési díjat – ami a 75 millió forintos kivitelezési költségen felül értendő – szintén apja fizette. A templomóra javításával és a harangöntéssel együtt így már megközelítőleg 100 millió forintnál járunk.
Hosszú vívódás után – a külvilág ellenszenvét is vállalva – Németi Margit arra jutott, hogy nem marad más lehetősége: kezdeményezi apja gyámság alá helyezését. Az eljárás még folyamatban van. Ha a bíróság megállapítja, hogy apja nincs szellemi képessége teljes birtokában, akkor Németi Margit jogi lépéseket tesz a református egyház ellen.
Azt is elfogadhatatlannak tartja, hogy az esperes, akinek „munkaköri kötelessége” lenne békét teremteni, még az avató ünnepséget is arra használta fel, hogy tovább szítsa a családi viszályt.