A 66 éves Szkripal, az orosz katonai hírszerzés (GRU) volt ezredese, aki a brit külső hírszerzésnek (MI6) is dolgozott, egy orosz-amerikai kémcsere keretében telepedhetett le Nagy-Britanniában 2010-ben, és brit állampolgárságot is kapott. Szkripalt a március 4-én történt támadás óta Salisbury kórházában kezelték, hosszú ideig válságos állapotban.
Már áprilisban kiengedték a kórházból lányát, aki egy ideig szintén válságos állapotban volt. A 33 éves Julija Szkripal hollétéről azóta is csak annyit lehet tudni, hogy "biztonságos helyen" tartózkodik.
A brit állami egészségügyi szolgálat angliai tagozata (NHS England) pénteken jelentette be Szergej Szkripal kiengedését, de szintén nem közölt részleteket arról, hogy a volt kettős ügynök hova és mikor távozott a kórházból. Az NHS területi szóvivőjének pénteki nyilatkozata szerint Szergej és Julija Szkripalnak is joguk van a magánszférájuk védelméhez, és ez korlátozza a nyilvánosságra hozható részletek körét, egyebek mellett a kezelés részleteiről is. A szóvivő hozzátette ugyanakkor: a kezelés korai szakaszának célja a páciensek puszta életben tartása volt elég hosszú ideig ahhoz, hogy szervezetük képessé váljon olyan enzimek termelésére, amelyek az idegméreg hatása alá került enzimeket helyettesíthetik.
Meg nem erősített brit sajtóértesülések szerint Szergej Szkripal az elmúlt hetekben már képes volt kommunikálni a brit hatóságokkal, és a mérgezéses incidens vizsgálatát végző nyomozók állítólag többször is kihallgatták a mérgezés előtti tevékenységéről. A Sky News brit hírtelevízió forrásai szerint Szkripal - jóllehet nagy-britanniai letelepedése után hivatalosan nyugállományba vonult - az elmúlt hónapokban rendszeresen találkozott Salisburyben az MI6 egyik "kapcsolattartó" tisztjével, emellett állítólag a cseh és az észt titkosszolgálatoknak is tájékoztatókat tartott az orosz hírszerzés módszereiről.
London gyilkossági kísérletnek tartja Szkripal és lánya megmérgezését, és Oroszországot tekinti felelősnek, Moszkva pedig folyamatosan és határozottan tagadja, hogy bármi köze lenne a Szkripal-ügyhöz. A brit kormány legutóbbi hivatalos tájékoztatása szerint a mérgezést "igen kis mennyiségű, folyékony halmazállapotú", Novicsok típusú idegméreggel követték el.
A német hírszerző szolgálat (BND) az 1990-es évek első felében tett szert az idegméregre egy orosz disszidens révén, aki a Novicsok-mintáért cserébe védelmet kért maga és családja számára - közölte a Süddeutsche Zeitung és a Die Zeit című német lap, valamint a WDR és az NDR rádió alapján az MTI. A hírt közlő médiumok olyan forrásokra hivatkoztak, amelyeknek annak idején közük volt ahhoz a döntéshez, hogy a titkosszolgálat elfogadta a mintát.
A kisvárosban - amely különösen kedvelt szálláshelye azoknak a hazai és külföldi turistáknak, akik a közeli Stonehenge világhírű kultikus őskőkori építményét kívánják meglátogatni - hetek óta nagyszabású tisztítási munkálatok folynak a brit fegyveres erők vegyvédelmi alakulatainak részvételével.
Nagy-Britannia a mérgezéses incidens után kiutasított 23 hírszerzési tevékenységgel vádolt orosz diplomatát. A lépést további 26 ország követte, hasonló kiutasításokkal; Washington 60 orosz diplomatát utasított ki. Moszkva ugyancsak diplomáciai kiutasításokkal válaszolt, továbbá Oroszországban működő képviseletek, külföldi intézmények bezárásával.
A brit kormány többször hangoztatott hivatalos állásfoglalása szerint az idegméreggel elkövetett gyilkossági kísérlet azt jelenti, hogy Oroszország törvénysértő módon erőt alkalmazott az Egyesült Királyság ellen.