Európai Parlament;CEU;kulturális bizottság;7. cikkely;

Illusztráció: AFP / Alexey Vitvitsky

- Az EP kulturális bizottsága is a 7. cikkely mellett szavazott

Immár négyre emelkedett azoknak az európai parlamenti szakbizottságoknak a száma, amelyek javasolják, hogy az EU indítsa el Magyarország ellen a súlyos szankciók lehetőségét tartalmazó 7. cikkelyes eljárást az alapjogok súlyos megsértésének veszélye miatt. Szerdán utolsóként az EP kulturális bizottsága hagyta jóvá az erről szóló véleményt 13 igen, négy nem szavazat és nyolc tartózkodás mellett.

A négy állásfoglalást csatolni fogják a képviselő-testület állampolgári jogi bizottságában készülő jelentéstervezethez, amelyről a jövő hónapban szavaznak. Értesülésünk szerint ehhez a szöveghez a május 15-i határidőig több mint 250 módosító indítvány érkezett a képviselőktől.

Véleményében a kulturális bizottság sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy a Közép-Európai Egyetem budapesti működését lehetővé tevő megállapodást még mindig nem írta alá a magyar kormányfő. Az elfogadott szövegben a képviselők hosszan sorolják a magyar médiahelyzetre vonatkozó kifogásaikat: nehezményezik az erősödő állami beavatkozást és ellenőrzést; hiányolják a médiatulajdonlás átláthatóságát; bírálják “a politikai érdekeket kiszolgáló” Médiatanácsot; szóvá teszik, hogy az állami hirdetésekre fordított kiadások aránytalanul kedveznek egyes médiavállalatoknak. A szakbizottság tagjai hangot adnak aggályaiknak a külföldi támogatású civil szervezetek tevékenységét korlátozó döntések miatt is.

A véleményhez a Fidesz EP-képviselői egyetlen módosító indítványt sem nyújtottak be. Az euroszkeptikus és szélsőjobboldali képviselők viszont sikertelenül próbálták enyhíteni a szöveget úgy, hogy az ne a magyar kormányt, hanem az EU intézményeit bírálja.

Három gyanúsítottat küldene rács mögé a költségvetési csalás miatt nyomozó vádhatóság, miközben éppen három személy előzetes letartóztatását szüntették meg a napokban