A határidőt meghosszabbítottuk, a CEU által beadott dokumentumokat az Emberi Erőforrások Minisztériumának szakemberei vizsgálják. A CEU esetében a vizsgálat bonyolultabb, mert eredetileg nem volt amerikai anyaintézménye – közölte megkeresésünkre a Külgazdasági és Külügyminisztérium azok után, hogy a Soros György által alapított egyetem elnök-rektora, Michael Ignatieff felszólította a magyar kormányt, végre írja alá a New York állammal tavaly szeptemberben közösen véglegesített megállapodás-tervezetet, ami garantálná a CEU további budapesti működését.
A 2018/2019-es tanévet még semmi nem veszélyezteti, de augusztusra már tudni kell, Bécsben vagy Budapesten indulnak jövő szeptemberben az új évfolyamok – mondta Enyedi Zsolt, a CEU rektorhelyettese.
- Márciusban, áprilisban arról beszéltek, Budapest marad a CEU otthona. Most bejelentették, már 2019-től Bécsbe vihetik képzéseik nagy részét. Mi változott?
- Azt reméltük, végre pont kerülhet az ügy végére. A magyar kormány küldöttsége egy hónapja járt az amerikai kampuszunkon, mindennel meg voltak elégedve. Kijelentették: elhárult egy fontos akadály, már csak az maradt hátra, hogy a magyar kormány aláírja New Yorkkal a megállapodást. Erre még mindig nem került sor, egy hónapja semmi hírt nem kaptunk. Nem tudunk úgy elkezdeni egy tanévet, hogy továbbra sem ismerjük, mi következik.
- Nem gondolja, hogy ezzel leendő hallgatóikban is bizonytalanságot keltettek?
- A 2018/2019-es tanévet még semmi nem veszélyezteti, azok a hallgatók, akik Budapesten kezdenek, ott is fejezik be a tanulmányaikat, erre a magyar törvények is lehetőséget biztosítanak. Ugyanez vonatkozik azokra a hallgatókra is, akik már nálunk tanulnak. A bizonytalanság a következő tanév körül alakult ki, amire idén augusztusban kell majd elkezdenünk toborozni az új diákokat. Nekik már biztosan meg kell mondanunk, hogy Budapesten vagy Bécsben indulnak az új évfolyamok.
- Úgy tudjuk, idén csökkent a jelentkezők száma.
- Érdemben nem csökkent, nagyjából ugyanannyian jelentkeztek idén is, mint a korábbi években. Egyes képzéseinken változott a hallgatók aránya: vannak olyan programok, ahova most kevesebb hallgató került be, máshova viszont többen. Összességében tehát nem csökkent a számuk, sőt a toborzás jobban sikerült, mint vártuk. Abban már nem vagyok biztos, hogy ilyen körülmények között jövőre is ugyanez lenne a helyzet.
- A Nyílt Társadalom Alapítvány biztos, hogy Berlinbe átköltözni. Ön mennyire bizakodó?
- Nem túl jó üzenet, de ránk nézve nem sokat jelent, mi teljesen más jogi státuszban vagyunk. Továbbá miért ment volna New Yorkba a kormányküldöttség, ha nem akarnának megállapodni? A kellemetlenkedésen kívül tényleg nincs más okuk arra, hogy ne írják alá a megállapodást. Mi minden eshetőségre felkészítettük magunkat.
Erre azért van szükség, mert a kormány tavaly – a Sorosellenes kampány részeként – úgy módosított a felsőoktatási törvényen, hogy az előírja, Magyarországon csak akkor működhet külföldi egyetem, ha székhelyállamában indít képzéseket. Ennek a feltételnek akkor egyedül a CEU nem felelt meg, de azóta már létrehoztak egy kampuszt a New York-i Bard College-ban. A magyar kormány delegáltjai április 13-án vizsgálták meg a helyszínt, és mindent rendben találtak. Már csak arra van szükség, hogy New York és a magyar állam képviselői aláírják a magyarországi oktatásról szóló megállapodást.
- Az egyetemet azért alapították, hogy az európai, és elsősorban magyar diákok számára "hozza helybe" az amerikai felsőoktatási szellemiséget, környezetet, képzéseket. A Budapesten tanuló diákok a magyar mellett amerikai diplomát is szerezhetnek.
- Idén a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság is elismerte az egyetem magyar és amerikai felsőoktatási rendszerek között betöltött összekötő szerepét.
- A brit Quacquarelli Symonds kutatócég idei rangsorában a CEU képzései öt tudományterületen is a világ 100 legjobb programja közé kerültek.
- Kutatási pályázatokon jelentős külföldi forrásokat sikerült szerezniük, amikkel a magyar felsőoktatást gazdagították.
- A CEU könyvtára az egyik legjobban felszerelt egyetemi könyvtár, kutatói műhely az országban, igazgatója, Diane Geraci korábban a Harvard Egyetem könyvtárosa is volt.
- Az egyetem oktatói között számos világhírű professzor, tudós van. A magyar kormány CEU-ellenes lépései a nemzetközi akadémiai közösséget is felháborították.
Rejtély, hogy az Orbán-kormány számára mi olyan bonyolult. "A CEU teljesítette kötelezettségeit. Itt az ideje, hogy Magyarország kormánya is megtegye ugyanezt" – monda Ignatieff. A tegnapi Washington Postnak úgy nyilatkozott: ha nyárig nem születik megegyezés, Bécsbe költöznek. (Itt érdemes felidézni: a CEU tavasszal bejelentette, hogy Bécsben nyit kampuszt, ám jelezték rögtön azt is: nem költöznek, az osztrák intézmény csak kiegészíti majd a budapesti egyetemet.)
A rektor minderről annak tudatában jelentette ki, hogy az egyetem maga mögött tudhatja az amerikai kormány egyértelmű támogatását. Az Egyesült Államok leendő budapesti nagykövete múlt heti szenátusi meghallgatásán – nyilván hivatalos jóváhagyással – kijelentette: a CEU az Egyesült Államok és Magyarország számára is fontos intézmény, ezért kérni fogja a magyar kormányt, lépjen egyet hátra és tekintse át, mit adott a Közép-európai Egyetem Magyarországnak. David Cornstein álláspontja szerint a magyar néppel szembeni bűn lenne elüldözni Budapestről a CEU-t, és egyáltalán, bármely egyetemet.