- A Nébih eddig nem talált semmilyen szennyező anyagot a megvizsgált tejekben - erősítette meg lapunknak a Tej Terméktanács egyik tisztségviselője. - Az sem zárható ki, hogy valójában a zsarolási ügy mögött üzleti érdekek húzódnak meg, hiszen a hírbe hozott termékek kizárólag magyar UHT tejeket érinti. Ezeket a termékeket előszeretettel használják külföldi és hazai személyek áfacsaláshoz. Nem zárható ki, hogy a mögöttes szándék a hazai UHT tej iránti bizalom meggyengítése volt, hiszen a legtöbb élelmiszerláncban a magyar tej aránya eléri a 70-80 százalékot. A feldolgozóknál tételenként ellenőrzik a kibocsátott árut, így legföljebb néhány dobozba injektálhat valaki rossz szándékkal szennyező anyagot, de ebben az esetben nagy valószínűséggel üres fenyegetésről lehet szó - mondta a szakember.
Hozzátette információi szerint a tejen kívül más élelmiszerekkel kapcsolatban is kaptak már zsaroló elektronikus levelet az élelmiszer láncok.
Mint megírtuk: a Nébih ügyfélszolgálatára szombaton érkezett bejelentés arról, hogy több üzletlánc csomagolt termékei esetében - feltehetően gazdasági kár okozása miatt - szennyezés történhetett. Később kiderült, hogy egy ismeretlen levelet írt az Auchannak: amennyiben nem fizetnek, megmérgezi az üzleteikben árult dobozos tejeket. Hasonló levelet kapott három Spar/Interspar is. Mindhárom cég közzé tette mely tejfajták lehetnek érintettek a gyanú szerint a szennyezésben. Az ügy kipattanása után mindenhol azonnal kivonták a forgalomból az esetlegesen szennyezett tételeket. Jelenleg már kizárólag az azóta beszállított friss termékek kaphatók, amelyek nem szerepelnek a fenyegetéses ügyben. - Az élelmiszerlánc telepén folyamatosan összesítik a cég munkatársai a forgalomból kivont termékeket, így egyelőre nem tudni, mekkora mennyiségről van szó - nyilatkozta a Népszavának Adorján Abigél, az Auchan kommunikációs menedzsere. A nyomozás érdekeire hivatkozva a zsaroló által követelt összegről, illetve a vásárlók által visszavitt tej mennyiségéről nem nyilatkozott. A cég a rendőrségnél és a NÉBIH-nél is bejelentést tett.
A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda zsarolás gyanúja miatt folytat nyomozást ismeretlen tettes ellen a szennyezett tejtermékek ügyében, az ügy felderítéséért nyomozócsoportot hozott létre a rendőrség.
A Tej Terméktanács szerint a tej, illetve a tejtermék előállítás olyan zárt technológiai rendszerben történik, ahol kizárt, hogy a folyamat során bárki is hozzáférhetne a dobozokhoz, illetve azok beltartalmához. A termelőktől is szigorúan ellenőrzött rendszerben érkezik be az alapanyag a feldolgozókba. A pasztörizálás során hőkezeléssel állítják elő a különböző termékcsaládokat, így az UHT tejeket is. A dobozos tejekhez a csomagolóanyagok még lapokban érkeznek, így azokba is szinte lehetetlen szennyező, vagy veszélyes anyagot juttatni. Elvileg a raktárakban következhetett volna be valamilyen rossz szándékú beavatkozás, de ezt is nehéz elképzelni, mert a nagy láncok tároló létesítményeibe illetéktelenek nem juthatnak be.
– Aki dobozos, tartós UHT-tejet vásárol, nézze meg, sértetlen-e a zárókupak, illetve alatta a fólia, továbbá nyomja meg a dobozt, szivárog-e belőle a tej. Ha ilyet tapasztal, ne igyon belőle – mondta a Blikknek Helik Ferenc, a Nébih Kiemelt Ügyek Igazgatóságának vezetője.További részleteket a nyomozás miatt nem árulhatott el, így arra sem adott egyértelmű választ, hogy mi kerülhetett a tejbe. Aki aggódik, hogy fogyasztott a visszahívott tejből, és szokatlan dolgot tapasztal magán, elég felkeresnie a háziorvosát – tette hozzá Helik Ferenc.