"Kissé hangosabban kérdezzen, mivel tüzértisztként kezdtem a karrierem" - humorizált Benkő Tibor honvéd vezérkari főnök, honvédelmi miniszter-jelölt bizottsági meghallgatásán (a honvédelmi és nemzetbiztonsági grémium egyszerre ismerkedett meg Benő elképzeléseivel). A meghallgatás visszatérő témája a honvédelem feletti „civil kontroll" kérdése volt. Mint arra Harangozó Tamás szocialista honvédelmi bizottsági tag is utalt: a rendszerváltozás óta Magyarországon nem volt példa, hogy aktív katona lett volna a honvédelmi miniszteri posztot - leginkább azért, mert így garantálható leginkább a "sereg" elfogulatlan ellenőrzése.
Az ülést vezető Kocsis Mátét honvédelmi bizottsági elnök szerint semmi baj nincs azzal, ha egy vezérkari főnök igazol át honvédelmi miniszternek: a NATO-tagállamok harmadában szakmai vezető irányítja ezt a tárcát. Benkő pedig azt hangsúlyozta, hogy miniszterként ő nyilvánvalóan nem vezetni fogja a hadsereget. „Egyszerre vezetni és kontrollálni nem lehet” – szögezte le. Mellett pedig - figyelmeztetett a miniszterjelölt - ott lesz „civilként” Németh Szilárd, a tárca parlamenti államtitkára. (Megjegyzendő: forrásaink szerint ez azt jelenti, hogy a rezsibiztos kommandírozza valójában a minisztériumot, hiszen ő felel a politikai megrendelések végrehajtásáért.)
És a jelek szerint Benkő egyébként sincs annyira oda a "polgári ellenőrzésért", legalábbis bemutatkozó beszédében is hangsúlyozta: katonai vezetőként megismerte a „civil kontroll jó, nem jó illetve időnként nagyon nem jó példáit". Ráadásul szerinte nem fair megkérdőjelezni, hogy egy katona nem lehet jó, a társadalmi kontrollt érvényesítő tárcavezető - ugyanis ellenzéki kérdésekre válaszolva Benkő már harciasabban azzal példálózott, hogy ha egy vezetői rangban lévő közgazdászból vagy orvosból is lehet politikai irányító, akkor ez miért lenne másképp katonánál?
Benkő szerint egyébként szó sincs arról, hogy Orbán Viktor miniszterelnök bele akarna szólni a honvédelmi tárca életébe (egy ellenzéki kérdés ezt feszegette). A bele nem szóláson a jelek szerint a változatlanságot érti, ugyanis a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok kapcsán például azt emelte ki, hogy "azokat úgy akarjuk működtetni, ahogy eddig is”. Később Szél Bernadett (LMP) kérdésére is nyomatékosította, hogy Orbán Viktor semmiféle átszervezést nem kezdeményezett a katonai szolgálatok kapcsán - irányításuk a tárcánál marad.
Vadai Ágnes (DK) azt feszegette a meghallgatáson, hogy a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (KNSZ) nyomozott-e „Soros-zsoldosok után”. Válaszában Benkő Tibor leszögezte: „a Soros-zsoldosok kutatására soha nem kaptam feladatot a miniszterelnök úrtól. A titkosszolgálatnak nincs ilyen feladata.” Vadai kétszer rákérdezett arra, hogy a HM mit tervez az orosz katonai titkosszolgálat magyarországi tevékenységével szemben? Végül a miniszter csak annyit mondott: „a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok munkatársai otthon vannak e kérdésben. Tisztában vannak azzal, hogy milyen fenyegetettséggel lehet számolni.”
Bemutatkozó beszédében Benkő Tibor erősen általánosságokban beszélt, így szerinte ilyen kihívás a hibrid hadviselés és a terrorfenyegetettséget – melynek melegágya a tömeges migráció és az iszlám kultúra „mérhetetlen térnyerése és radikalizációja. Illetve saját, 43 éves szakmai munkáját méltatta, kiemelve, hogy egyaránt tanult a Szovjetunióban majd az USA-ban is.
A konkrét tervek közül egyedül a magyar honvédség helikopter beszerzéséről szólt. A miniszterjelölt úgy fogalmazott: „a beszerzés az továbbra is a mi elgondolásunkban szerepel.” Benkő Tibor annyit mondott: többfunkciós helikopterekben gondolkodnak, amit kiképzésre, felderítésre, szállításra lehet használni illetve tűztámogatói képessége is van.