- Győzelem a Deezer ellen

A Fővárosi Ítélőtábla jogerősen is igazat adott az Előadóművészi Jogvédő Irodának (EJI) a Deezer nevű internetes zeneszolgáltató elleni perben. "Megerősítve az elsőfokú határozatot, a bíróság kimondta: a Deezer megsértette az előadóművészek internetes jogát" – áll az EJI közleményében. Az ügy alapja az, hogy a Deezer „nem kért engedélyt a zeneszolgáltatás megkezdéséhez az előadókat képviselő EJI egyesülettől, nem fizette meg az előadókat az EJI díjszabása szerint megillető jogdíjat, és elmulasztotta a zenefelhasználással kapcsolatos adatszolgáltatást i"s – így a közlemény.

A bíróság most kötelezte a Deezert, hogy az előadókat megillető elmaradt jogdíjak összegének megállapításához adja át az EJI-nek az adatokat az előfizetők számáról, a felhasználással elért nettó bevételről, és a felhasznált hangfelvételekről. Az elmaradt előadói jogdíj összegéről a bíróság ezen adatok alapján hoz majd határozatot. A bíróság kötelezte a Deezert arra is, hogy az ítélet rendelkező részét tegye közzé a muveszvilag.hu és az mztsz.hu oldalakon – és figyelmezteti a többi szolgáltatót is a szolgáltatásuk jogi hátterének rendezésére.

Az előadók világszerte panaszkodnak arra, hogy a streaming-szolgáltatók sajátos díjszabás szerint dolgoznak, és nagyon keveset fizetnek a a lejátszott hangfelvételek után: van, aki le is tiltatta saját felvételeit bizonyos szolgáltatók zenetárából. A per precedens értékű idehaza.

Továbbra is Paul McCartney vezeti a leggazdagabb brit zenészek listáját csaknem 300 milliárd forintnak megfelelő összegű vagyonnal.  A The Sunday Times című konzervatív vasárnapi brit lap minden év tavaszán összeállítja névsorát - Rich List - a leggazdagabb ezer brit becsült vagyonáról, összesítve és személyekre lebontva. A lap a teljes rangsor ismertetése előtt rendszerint külön közzéteszi kimutatását a brit könnyűzenei élet leggazdagabb szereplőinek vagyoni helyzetéről.