Nem túlzás, hogy Henrik herceg és jegyese, Meghan Markle esküvője az év talán legjobban várt társasági eseménye. Hasonló érdeklődést utoljára akkor lehetett tapasztalni, amikor Henrik édesanyja, Diana walesi hercegné és Károly herceg 1981-ben egybekeltek.
Az elmúlt három évtizedben azonban sok minden változott, így az egyik nagy különbség a két esküvő között a komoly – és igen valós – terrorveszély. A brit rendőrség már jó előre figyelmeztette a közvéleményt, hogy a nagy napon mindenkire potenciális terroristaként, veszélyforrásként tekintenek majd. Ez komoly kihívás, tekintve, hogy – a Reuters hírügynökség beszámolója szerint – több mint százezer, zászlólengető, éljenző ember fogadja majd a boldog párt az utcán.
„Ez óriási feladat. Lehetetlen átkutatni azt a több tízezer embert, akik az utcán fognak várakozni. Bárki lehet terrorista. Még az is, aki betegesen rajong a királyi családért. Márpedig belőlük igen sok van. Aztán ott vannak azok is, akik figyelemre vágynak… a tömegben állók mind potenciális terroristák” – sorolta a veszélyforrásokat Bob Broadhurst, a rendőrség egykori tagja, aki Harry bátyja, Vilmos herceg és Kate Middleton hét évvel ezelőtti esküvőjének egyik biztonsági felelőse volt.
Az esküvő kevesebb mint két hét múlva lesz a Londontól mintegy 30 kilométerre nyugatra fekvő városkában, Windsorban. A ceremóniát a kastályban található Szent György-kápolnában celebrálják majd.
Alig két héttel a nagy esemény előtt már a csatornafedeleket is megvizsgálják Windsorban és a következő napokban tovább szigorítják a biztonságot Fotó: AFP/Geoff Pugh
Az egyébként igen nyugodt és csöndes városka élete jóval az esküvő előtt felbolydult. Az ott élők már áprilisban megfigyelhették, hogy több a rendőr, fegyveresek járőröznek az utcákon, olykor hű társaikkal, a rendőrségi ebekkel. Az esküvő napján még több egyenruhás lesz, így azoknak, akiknek nincs halaszthatatlan dolguk Windsorban, vagy nem a ceremóniára mennek, érdemes lesz elkerülni a várost. A gépkocsival vagy vonattal érkezőket ugyanis szúrópróbaszerűen ellenőrzik majd május 19-én. Egy rendőrségi közlemény szerint minden „gyanús csomagot, amely veszélyt jelenthet, azonnal eltávolítanak”.
Bob Broadhurst – aki a 2012-es londoni olimpia idején, és Károly herceg második esküvőjén is biztonsági felelős volt – arról is beszélt, hogy bár a rendőrök embert próbáló feladat előtt állnak, ügyelniük kell, hogy a biztonsági intézkedések semmi esetre se befolyásolják az esemény menetét. Úgy kell felelniük a pár, a vendégek, és az emberek biztonságáért, hogy szinte láthatatlanok. „Úgy kell biztosítani az esküvőt, hogy az közben egy örömteli esemény maradjon, s a pár, a vendégek és a látogatók is boldogok legyenek” – mondta a szakértő.
Nagy-Britanniában „komoly” szintű a terrorveszély, ami azt jelenti, hogy bármikor előfordulhat egy támadás. Az elmúlt évben öt olyan esemény volt, amelyet később terrorcselekménynek minősítettek. Ezekben összesen 36 személy vesztette életét. A merényletek többsége gázolás volt, két alkalommal pedig késes támadás. Broadhurst szerint ezek a fajta, „könnyen” kivitelezhető, nem túl költséges akciók sokkal komolyabb veszélyt jelentenek, mint a régebbi, „klasszikus” – így például pokolgépes – terrorista merényletek.
A veszély ellenére azonban a veterán biztonsági szakértő szerint nincs ok a pánikra. „A biztonsági készültség miatt erősen kétlem, hogy az esküvő célpont lesz. De ugyanakkor ott van a windsori városközpont, és London belvárosa. Azt semmiképp sem szeretnénk, hogy míg Windsorban ünnepelnek, addig Londonban merényletet kövessenek el” - hívta fel a figyelmet Broadhurst.