Nézzük címszavakban, miként nézett ki az elmúlt nyolc év során Orbán Viktor „energiapolitikája”.
Kezdetben vala ugyebár az őskáosz, ami után, ha nem is két hét alatt, de gyors rendteremtést - államosítást, lakásszigetelést, rezsicsökkentést – ígértek. Megválasztásuk után a „díjbefagyasztás” jegyében soha nem látott magasságokba emelték a rezsit. 2013-tól ugyan jócskán visszavágtak, ám az épp csúcson lévő nemzetközi tőzsdék közepette a kisebb önkormányzati, illetve magyar magánvállalkozások tönkrementek. A multik kibírták. Bár azóta a tőzsdék beszakadtak, a rezsi nem mozdult; a tetemes extrahaszonból legfeljebb egy választási kedvezményre futotta. A felvásárlások révén egyre államibb energiaipar újra derűs.
A lakásszigetelést azon melegében elfelejtették, sőt az erre küldött EU-summát magukra költötték el.
2010 után először félezermilliárd forintunkból megvették a Mol 21 százalékát, aminek érdemi haszna továbbra se látszik. Az állam nagy energiacsoportját, az MVM-et először kiadták hitbizományba Simicskának. Ez leginkább abban nyilvánult meg, hogy kicsit beleharaptak a Csányi-féle Mol gázpiacába. Az MVM először megvette az E.ON-tól Magyarország főbb – azóta is jórészt kihasználatlan - gáztárolóit, illetve a nagykereskedelmet, és rögtön ködös ügyletekbe bonyolódtak Orbán barátainak MET-jével. Ezután a Simicska-féle MVM, már a g-nap előszeleként, visszautasította a nagy nemzeti közműközpont Orbánék által ráosztott szerepét. Így a Lázár-féle Miniszterelnökség alternatív közműközpont felépítésébe kezdett. 2014 lényegében Csányi ismerősei hatalomátvételét hozta az MVM-ben és az azt felügyelő nemzeti fejlesztési tárcánál. Olyannyira, hogy a g-nap utáni Simicska-árváknak épphogy Lázárék nyújtottak menedéket eredetileg Simicska-ellenes közműcsoportjuknál. Idővel azonban a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium sikerrel fúrta meg Lázárékat: így végül Paks 2 kivételével minden visszakerült az NFM-hez, pontosabban a „közvetlenül Orbánnak jelentő” kormánybiztos, Bártfai-Mager Andrea alá. 2018 viszont az NFM teljes szétrobbantását hozta: az oly sok vihart megért energetika szilánkjait máig nem találni. A karrierjét diszkréten építgető Bártfai-Mager Andrea a vagyonügyi tárca nélküli miniszteri poszt alatt nyilván újra egyesítheti az energiacégek irányítását. Ám a „szakmai irányítás” visszakerülhet a Miniszterelnökséghez. Igaz, Lázár János helyett Gulyás Gergelyre vár a feladat. Jóllehet a bársonyszék várományosa legutóbbi interjújában leendő feladatai között nem említette az energetikát.
Jelen pillanatban tehát fogalmam sincs, ki és miért felel majd az egyik fő politikai témának számító közművek területén. Éles elmék tucatjai csorbulhatnak ki, szuperprocesszorok füstölhetnek el annak megfejtésén, hogy Orbán Viktor itt milyen stratégiát követhet. Engem ez a mintázat egyelőre leginkább az ökörpisilésre emlékeztet.
Mivel az Európai Unió zöldfrakciójának tanulmánya szerint az EU-n belül Magyarországon a leginkább összefonódott az energialobbi és a politika, mégis ez lehet a „mesterterv”.