Nincs hiány aggályokban, de összességében inkább óvatos optimizmus érzékelhető – ez derült ki miután lapunk egészségügyi vezetőket, szakértőket kérdezett arról, mit üzen számukra az, hogy két kórházi vezető is fontos feladatot kap az új Orbán-kormányban az ágazatért is felelős tárcánál.
A megkérdezettek egyike sem emlékezett arra, hogy a miniszteri poszt várományosa, Kásler Miklós, az Onkológia Intézet főigazgatója és a reménybeli egészségügyi államtitkár, Nagy Anikó, a Heim Pál gyermekkórház főigazgatója valaha is átfogó egészségpolitikai tervekről beszélt volna előttük. Szakmai múltjuk alapján főként arra tippeltek, hogy a szabályozásban, és a szabályok szigorúbb követésében, az ellátás rendezetlenségeinek visszanyesésében érhetnek el apróbb sikereket. Többen arra is fogadást mertek volna kötni, hogy a nagy rendszerigazgató lépések megvalósítását – már ha lesz ilyen feladat – azt nem a humántárca politikai vezetőitől, hanem a Matolcsy-féle műhelyektől várja a kormányfő.
„Két jó vezetőt kapott az ágazat” – állítja Pásztélyi Zsolt, a járóbetegszakellátó szövetség elnöke, aki szerint Kásler Miklós és Nagy Anikó személye garancia arra is, hogy nem egy kívülről kényszerített reformot kell majd végrehajtani, hanem az ágazaton belül kell és lehet meghozni a szükséges döntéseket. Pásztélyi nem számít gyors változásokra. Mint mondja – újabb két választás jön, ezért most valószínűleg néhány hónapig nyugalomra van szükség. A rendszert stabilizálni kell, a meglévő lehetőségekkel és ezt "ki más valósíthatná meg, mint olyanok, akik értik az egészségügyet."
„Egy felkészült egészségügyi szakember helyett, most kettő lesz a humántárcánál. Nagyjából ennyit lehet elmondani” – állítja egykedvűen Tótth Árpád, aki a zirci kórház főigazgatói székét hagyta hátra, hogy Norvégiában szervezze egy teljes régió egészségügyi ellátását. – Meg még talán azt, hogy olyan embert is le lehet váltani az egészségügy éléről, akinek a munkájával kapcsolatban semmiféle kritika nem fogalmazódott meg nyilvánosan, és aki végig hűen követte a kormány stratégiáját, végrehajtotta az utasításokat – utalt Tótth Árpád Ónodi-Szűcs Zoltán, leköszönő államtitkárra. Szerinte fontos üzenet az is: bár továbbra sem tudni mi a feladat, mégis két, a saját területén sikeres és elismert kórházi menedzserre van szükség a kormányban. Az egészségügynek most programra, jövőképre lenne szüksége, az pedig a hétvégén zajlott kórházszövetség kongresszusán is megmutatkozott, hogy az ágazaton belül is mindenki mást gondol a kihívásokról és a következő négy év feladatairól.
Nagy Anikó - MTI/Bruzák Noémi
Nagy Anikó 56 éves, Szegeden végezte az orvosi egyetemet. Hat éve a Heim Pál gyermekkórház főigazgatója. Beosztottjai kemény kezű, törtető, akaratos, nagy munkabírású vezetőként jellemzik. „Szakmailag hozzáértő, bizonyos jogi és gazdasági kérdésekben elég jó meglátásai vannak, de még soha nem született olyan papír, koncepció, amit ő jegyzett volna" – mondta egyik forrásunk, aki azt is hozzátette: "Anikó kiváló végrehajtó ember lehet a kormányzatban, de átfogó víziókat az ágazat jövőjéről biztosan nem fog gyártani." Az kiderült róla nem egyszer, hogy a betegekért, kórházi vezetőtársaiért képes akár a hivatalos állásponttal is szembemenni. Az elmúlt évek alatt többször is konfrontálódott az állami kórházfenntartóval és az államtitkársággal is. A Magyar Kórházszövetségben ő volt talán a legharcosabb ellenzője a kórházi kancellária-rendszer bevezetésének. Emiatt "csattanásaik" is voltak Ónodi-Szűcs Zoltánnal. Két éve nagyon szoros a kapcsolata Kásler Miklóssal. „Sülve-főve együtt voltak, az országos intézetek megerősítéséért lobbiztak együtt. Talán most mindketten abban bíznak, hogy lesz lehetőségük egyéni ambícióikat is érvényre juttatni” – mondta egy másik forrásunk. Van aki szerint Nagy Anikó mostani megbízatásában része van annak, hogy Lévai Anikóval, a miniszterelnök feleségének gimnáziumi társa volt. Mások szerint Kásler Miklós személyes kívánságára nevezik ki államtitkárnak. „Azt, hogy Kásler Miklós e kívánságát Orbán Viktor teljesítette, azt is jelenti, hogy nagyon erős mandátuma lesz a kormányban az onkológus-professzornak.”
Ez utóbbira erősít rá Varga Péter Pál gerincsebész a Budai Egészségközpont alapító főigazgatója, aki szerint Kásler Miklós nagy műveltségű, széles látókörű, az onkológiában megkerülhetetlen ember. Ha valaki, akkor ő biztosan ismeri az egészségügy összes rákfenéjét. Varga Péter Pál azt mondja: jó az is, hogy gyakorló kórházi vezető lesz Nagy Anikó személyében az államtitkár. „Nagy kérdés, hogy a szükséges makrogazdasági változásokra mekkora lesz a fogadókészség az egészségügyben.” Varga Péter Pál szerint a három legfontosabb lépés egyike a kiegészítő (másodszintű) biztosítások bevezetése, az intézmények jogállásának átalakítása, azaz a kórházi gazdálkodás váltása költségvetésiről társaságira, a harmadik pedig az egészségügy áfa-körbe való teljes bevonása. (Most a beszerzések után az egészségügyben meg kell fizetni az áfát, de azt az intézmények nem igényelhetik vissza.) A magánellátásban is érdekelt gerincsebész szerint további feladat lenne megállítani a kórházak adósságspirálját, mert ha ezek a kérdések nem kerülnek napirendre – nincs esély az ágazat stabilizálására.
Kásler Miklós - Népszava fotó
Kásler Miklós 68 évesen kerül az államigazgatásba, közvetlen politikai tapasztalata nincs. Egyik orvostársa szerint ravasz ember. Hajlandó kompromisszumokat kötni, ha azzal nő a befolyása. Az onkológia központosításával olyan óriás intézménnyé nőtt a Kékgolyó utcai országos intézet, ami ma már képtelen ellátni az odatóduló betegeket. De az intézmény fejlesztésére Kásler szerzett 12 milliárdot. És az is lehet, hogy ezzel több betegen segített, mint amennyinek a központosítás ártott. Egy másik forrásunk szerint sokat elárul a szakterületén megkerülhetetlenként aposztrofált Kásler professzorról, hogy a hazai onkológiai ellátás máig is egyik nagy „rákfenéje”, hogy betegek vesznek el a rendszerben, mert megkésve jutnak el a diagnózishoz, és a terápiához. Ha valami, akkor a személyre szabott követőrendszer már működhetne a rákgyógyításban. Ezzel életeket lehetne megmenteni.
Poller Imre orvos, egészségügyi szakértő szerint az orvos-professzor eddig is csapatjátékos volt. Az igazi nagy kérdés az, hogy mit kell majd végrehajtania. Miután Balog Zoltán kiszállt, elgondolkodtató, hogy ő mit nem akarhatott megcsinálni. Kásler Miklós domináns területe az egészségügy lesz. A professzor rendszerekben gondolkodik, szakterületét és az intézetét 25 éven át építgette, szépítgette. Más kérdés, hogy a saját intézete kötötte le eddig az erőforrásait, ezért az országos onkológiai programban maradtak lyukak. Amivel most a sajtóban mindenki élcelődik, hogy a tízparancsolattal gyógyítaná meg a betegségeket nem jellemző rá, a gondolkodása ennél mélyebben strukturált, személyisége összetettebb. „Ha az idézett mondatait nem politikai pr-fogásnak szánta, akkor csak az történhetett, hogy ahogy az ember idősödik, bizonyos gondolatokat már képes kontroll nélkül kimondani" – adott magyarázatot a szakértő. „Nagy érdeme az onkológiai rendszer egységesítése a regionális és a megyei centrumokig, ezt egyetlen más orvosi területen sem sikerült megvalósítani. Ez a központosítás sok érdeksérelemmel járt, de általános megítélés szerint szükség volt rá, racionális lépés volt. Ő valamit letett az asztalra, és ezzel nehéz vitatkozni – mondja Poller Imre.
Székely Tamás, egykori szocialista egészségügyi miniszter szerint Kásler Miklós jó vezető olyan értelemben, hogy a saját intézményét jól menedzselte. Ha ezt meg tudja ismételni a tárca élén, az nagyon jó lenne. Nagy Anikóval akár jó párost is alkothatnak – azt mondom: „adjunk nekik 100 nap türelmet.”
– Öröm, hogy mégsem egy tornatanár, vagy illuzionista cirkuszigazgató hanem az egyik legnagyobb népegészségügyi probléma szakértője lesz a humánminiszter – állítja Kincses Gyula szakértő, egykori államtitkár, aki rögtön hozzá is teszi, Nagy Anikót nem ismeri, róla nem tud mit mondani. A két név együtt mégis azt jelenti, jobban mehetnek a dolgok, lehet, hogy elkezdenek majd szakmai szabályokat fejleszteni, de érdemi reformok nem, legfeljebb csak finom hangolások várhatók. Ami történni fog, az a tárcán kívül zajlik majd. „Emlékezzünk csak a munkáltatói biztosítások történetére, az egészségbiztosításról biztosításról szóló törvényhez akkor sem nyúlt hozzá senki. Adótörvényt módosították, a változásokról pedig nem az egészségügyért felelős államtitkár adott magyarázatot, hanem az adóhivatal tett közzé állásfoglalást.”