Aszad-rezsim;szír csokoládégyáros;

2010-es felvétel FOTÓ: LOUAI BESHARA / AFP

- Magyarországon halt meg a szír csokoládégyáros

Május elsején Budapesten halt meg a legendás szíriai Ghraoui csokoládégyár tulajdonosa, a régi, békebeli Szíria egyik jelképes üzletembere, Bassam Ghraoui - írta meg a The National.

Az üzletember Ghraoui a polgárháború előtti szíriai üzleti életének a vezető tagja volt. A 2011-es forradalom, majd az azt követő vérontás elől 2012-ben előbb a családjával Franciaországban menekültek, majd ezt követően megkapta a magyar állampolgárságot és Budapesten telepedtek le.

A The National úgy tudja, hogy Ghraoui mélyen elszomorították a szíriai események és az Aszad-vezette rezsim megtorlása, olyannyira, hogy végül elhatárolódott attól a szunnita üzleti elittől, amelynek egykoron ő is a tagja volt, ám sokan közülük sokan támogatják Aszad lépéseit.

A „Ghraoui” családi csokoládégyárat 1805-ben alapították az akkori üzleti világ egyik központjának számító Damaszkuszban, majd Bassam Ghraoui formálta a családi céget a világ egyik prémium csokimárkájává.

A narancsszínű csomagolópapírba eladott „Ghraoui” csokoládé presztízsét jelzi, hogy a korábbi londoni szír nagykövet szokása volt, hogy évente egy doboz ilyen desszertet küldött Erzsébet királynőnek.

A The National szerint a magas intellektusú és méltóságteljesen arisztokratikus Ghraoui a régi damaszkuszi üzleti élet egyik jelképes figurája volt, aki képes volt fenntartani a függetlenségét a korrupcióval fertőzött Assad-rezsimben is.

Teljesen természetes, ha tudni akarjuk, egy-egy edzéssel hány kalóriát vesztettünk el, ahogy azt sem árt követni, mennyit viszünk be. Az állandó számolgatás és mérlegre ugrálás helyett azonban célszerűbb körültekintően megválasztani az „utat”, amelyen elindulunk.