Ötven „magyar személyiség” intéz kérdéseket az „Európai Unió közvéleményéhez” abban a levélben, amelyet az Európai Keresztény Párt (EKP) képviseletében Holdampf Lajos alelnök nyújtott át tegnap Brüsszelben Franco Frattini uniós biztos munkatársának.
Holdampf kisebb feltűnést keltett, amikor a bizottsági sajtóértekezleten szót kért, és a magyarországi állapotok tarthatatlanságát bizonyító dokumentumra hívta föl a figyelmet.
Az Európai Bizottság déli sajtóértekezletén magát magyar újságíró-igazolvánnyal igazoló férfi – aki az írásos dokumentumban „szabadságharcosnak” titulálja magát – lapunknak azt mondta: azért Franco Frattinit kereste meg a „petícióval”, mert a bel- és igazságügyi együttműködésért felelős biztos vizsgálja az október 23-án Budapesten történt „jogsértéseket”.
Holdampf szerint Magyarországon nincs demokrácia, és most már a civil szférának is hallatnia kell a hangját a zavaros politikai és gazdasági közállapotok miatt. Az ötven személyiség – köztük Kerényi Imre, Dévai Nagy Kamilla, Kondor Katalin, Hegedűs Csaba – a dokumentum bevezetője szerint abban a reményben szólalt meg, hogy kérdéseik nemcsak Magyarország, hanem a tágabb térség problémáira is rávilágíthatnak.
E célt szolgálhatja például Bencsik András újságíró kérdése is: „Nem gondolja-e a Nyugat, hogy amit elmulasztott 1956-ban, azt most megtegye, vagyis kiálljon a magyar demokrácia védelmében?”
Szentmihályi Szabó Péter, az EKP elnöke pedig azt kérdezi: „Az önök államának alkotmányában van-e arra paragrafus, mi a teendő, ha a kormányfő pszichikai állapotánál fogva alkalmatlan a poszt betöltésére?”
Népszava 2006. október 31.