Választás 2018;Pécs;Kúria;választási csalás;

Illusztráció: Tóth Gergő

- Kúria: választási csalás történt Pécsen

Sérült a választás tisztasága a pécsi 040-es szavazókörben, mondta ki a Kúria, április 27-i végzésében. A döntésnek a választás eredménye szempontjából nincs jelentősége. Az egyik független szavazóköri delegált beadványa alapján született jogerős végzés közvetetten azt mondja ki, hogy két konkrét ügyben a Fidesz érdekében történt választási csalás - írja az Átlátszó.

A választás napjának délelőttjén a Baranya 1-es választókerület egyik pécsi szavazókörében egy férfi lépett a szavazóhelyiségbe, felvette a szavazólapot, majd segítséget kért a szavazatszámláló bizottság tagjaitól. Azt mondta, neki Hoppál Péterre kell szavazni, ő ezért kapott fizetséget. A meglepett bizottsági tagok felvilágosították, hogy ebben a választókerületben nem Hoppál, hanem Csízi Péter a Fidesz jelöltje. A férfi ezek után kiment, röviden tanácskozott az utcán várakozó kisteherautó sofőrjével, majd visszajött, és leadta a szavazatát.

A választási bizottság egyetlen nem fideszes tagja, a bizottságba Mellár Tamás és az MSZP delegáltjaként került Konkoly-Thege Júlia hivatalos jegyzőkönyvet akart felvenni az esetről, de az indítványát nem támogatták. Végül nem hivatalos jegyzőkönyvben rögzítették a történteket; ezt a bizottság elnöke és összes tagja aláírta, majd az elnök lepecsételte.

Később hárman érkeztek a szavazóhelyiségbe, de csak ketten akartak szavazni. A szavazófülkébe is hárman vonultak be, ott hangosan egyeztettek arról, hogy kire kell szavazniuk valakinek a megbízásából, majd távoztak. Konkoly-Thege szerint a „kísérőnél” egy névsor is volt, amelyről már kihúztak néhány nevet. A delegált utánuk indult, hogy magyarázatot kérjen a jelenetre. Mielőtt szóba elegyedtek volna, még hallotta, hogy a trió egy kisebb csoporttal épp azon tanakodik, „kit lehetne még elhozni”. Az ezt követő beszélgetést telefonjával titokban felvette - ebből az derül ki, hogy a kísérőt azért fizették, hogy maga is pénzért vigyen szavazni embereket a Fideszre.

A delegált ezek után újabb jegyzőkönyvet akart felvetetni, de a választási bizottság többsége nem látta okát, hogy ilyesmi miatt hivatalos jegyzőkönyv készüljön - megint csak nem hivatalos dokumentum készült. Ezt már csak a bizottsági elnök írta alá, és pecsét sem került rá.

Konkoly-Thege a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segítségével kifogást nyújtott be a Baranya megyei 1-es Országos Egyéni Választókerületi Választási Bizottsághoz (OEVB). Ők semmilyen szabálytalanságot nem találtak, így az ügy - fellebbezéssel - a Nemzeti Választási Bizottsághoz került. Ott szintén elutasították. “A Beadványozónak még a valószínűsítés szintjén sem sikerült alátámasztania a vélelmezett törvénysértéseket” – zárul a Patyi András, NVB-elnök jegyezte határozat.

Végül a Kúriához fordult Konkoly-Thege és a TASZ ügyvédje, Hüttl Tivadar. A legfőbb bírói testület megállapította: a pécsi 040. számú szavazókörben "sérültek a választási eljárásról szóló 2013. évi XXXVI. törvény 2. § (1) bekezdés a), b) és e) pontjaiba foglalt, a választás tisztasága, az önkéntes részvétel, a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvi rendelkezések". A hosszú indoklás egyebek mellett kimondja, hogy a bizottság tagjai, illetve elnöke által aláírt jegyzőkönyvek önmagukban is elégséges bizonyítéknak minősülnek. a Kúria szerint a hangfelvételből „egyértelműen megállapítható, hogy az azon beszélő választópolgárok akaratát meg nem engedett módon befolyásolták".

A kúriai döntés a jövőben hivatkozási alapként megnyithatja a bírósági utat azon civil választási bizottsági delegáltak előtt is, akik jogorvoslatot keresnek egy általuk megalapozatlannak gondolt választási bizottsági döntésre.

A teljes cikk itt olvasható.