megfigyelés;munkavállalók;multik;agytevékenység;

Képünk illusztráció - Fotó: Shutterstock

- A kormány támogatásával monitorozzák a munkavállalók agyát

Gyakorlatilag megvalósította a "dolgozói elmekontrollt" Kína: az állam támogatja, hogy monitorozzák a munkavállalók agyát, amíg robotolnak - legyen szó katonákról vagy épp az elektromos művek munkatársairól.

Kínában a kormány által támogatott projektek során a munkavállalók agytevékenységét és kognitív állapotát figyelik munka közben, legyen szó gyártósorról, hadseregről vagy nagy sebességű vasút irányításáról, írja a 444.hu. A munkások fejére helyezett érzékelők révén így a vezetőségnek lehetősége van arra, hogy folyamatosan monitorozzák, mennyire koncentrálnak az alkalmazottak, fáradnak-e, illetve hogy milyen érzelmi állapotban vannak.

Természetesen nem csak Kínában zajlanak hasonló kutatások és fejlesztések, de jelenleg itt van a kormányzati akarat és a megfelelő mennyiségű tőke ahhoz, hogy ezek az eszközök nagyüzemben is terjedni kezdjenek

A technológia fejlesztésével foglalkozó vállalatok azt állítják, hogy mindez a munkások érdekét is szolgálja, hiszen így a valós igényekhez lehet állítani a pihenőket, illetve ki lehet szúrni azokat is, akiket mondjuk túl nagy stressz ér. Cheng Jingzhou (ő Hangcsou város áramszolgáltatójának tisztviselője, aki az állami vállalat munkavállalóinak érzelmi megfigyeléséért felel) a rendszerről annyit mondott: bevezetése abszolút siker volt, jelentősen megnőtt a vállalat profitja, és a 40 ezer alkalmazott sokkal hatékonyabban dolgozik. A részletekről azonban nem beszélt. (Azt a kutatók is elismerik, hogy a munkások eleinte nem fogadták jól a technológiát, attól féltek, hogy majd a gondolataikat fogják olvasni vele.)

A technológia terjedését sokan kritizálják, mivel Kínában jelenleg semmi nem szabályozza az ilyen típusú személyes adatok és egészségügyi információk kezelését. Ráadásul erős a gyanú, hogy a vállalatok nem a munkavállalók jólléte, hanem a profitmaximalizálás miatt érdeklődik a fejlesztések iránt.

Egyes alföldi megyékben a házak harmada vályogból épült, a lakások 12 százaléka nincs rákötve a csatornahálózatra, viszont az otthonok negyede 100 négyzetméternél nagyobb - lakáskörkép.