Az utóbbi napokban kissé háttérbe szorultak a koalíciós tárgyalások Olaszországban. A közvélemény egy súlyos neurológiai betegségben szenvedő kisfiú, Alfie Evans sorsért aggódott. A gyermek 23 hónapos korában szombaton halt meg a liverpooli Alder Hey gyermekkórházban, esete a belpolitikára is hatással volt. „Megszakad a szívünk. Mindenkinek köszönjük a támogatást” – írták a gyermek szülei, Kate james és Thomas Evans a Facebookon.
A kisfiút életben tartó lélegeztető gépeket még hétfőn kapcsolták le. Ezt követően azonban továbbra is magától vette a levegőt, s életfunkciói – az orvosok legnagyobb meglepetésére - nem mondták fel a szolgálatot percek alatt. A szülők, amikor úgy érezték, nagy a baj, szájon át lélegeztették gyermeküket. Kedden aztán az orvosok úgy döntöttek, visszateszik a gépekre, ám a kisfiú szervezete ekkor már a halállal küzdött.
A szülők hónapokon át jogi úton követelték a kórháztól, tartsák életben a kisfiút, ám nem jártak sikerrel. Az orvosok szerint agyának nagy része megsérült egy megmagyarázhatatlan betegség következtében. A gyermek 2016 decemberében került a liverpooli kórházba, az orvosok azonban úgy látták, a kisfiú állapota annyira súlyos, hogy nem érdemes gépeken tartani. Az eset az olaszokat is lázban tartotta, mert a Vatikán jelezte: befogadná a kisfiút a Bambino Gesú klinikára.
Az olasz hatóságok valóban mindent megtettek azért, hogy semmiféle jogi akadálya sem legyen a kisgyermek Olaszországba szállításának. Paolo Gentiloni miniszterelnök gyorsított eljárásban olasz állampolgárságot adományozott a gyermeknek. Ferenc pápa pedig arra kérte a hatóságokat, legyenek tekintettel a szülőkre, s részesítsék további ellátásban a gyermeket. Az egyházfő másfél hete a Vatikánban fogadta Alfie édesapját, s azt közölte, csak Isten dönthet arról, mikor érünk életünk végére. „Mindent meg kell tennünk az élet védelméért” – hangoztatta Ferenc pápa. Mariella Enoc, a Bambino Gesu igazgatója múlt hétfőn Liverpoolba utazott, hogy – az olasz légierő segítségével - előkészítse a kisfiú Rómába szállítását. Kedden Olaszország Londonba akkreditált nagykövete azt közölte, a gyermeket akár azonnal az olasz fővárosba szállíthatják.
A kórház azonban nem volt hajlandó teljesíteni a kérést. Az orvosok azt állították, a kisfiú nincs szállítható állapotban. Hasonlóképpen vélekedett egy brit bíróság is, amely a szülők kérése ellenére nem engedélyezte a szállítást arra hivatkozva, a gyermek gyógyulását nem tenné lehetővé, ha máshol kezelnék. A szülők a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságánál emeltek panaszt, a testület azonban gyorsított eljárásban úgy döntött: nem foglalkozik beadványukkal.
Az olasz politikai életet is felkavarta az eset. Matteo Salvini, az Északi Liga elnöke a Twitteren azt közölte, nem érti, hogy a szülők kérése ellenére miért vették le a gépekről a kisfiút. Múlt szerdán Andrzej Duda lengyel elnök is azt írta, meg kell menteni Alfie Evanst. „Bátor kis teste megmutatta, hogy az élet csodája erősebb a halálnál” – fejtette ki. Nikolas Haas német gyermekkardiológus élesen bírálta a liverpooli orvosok eljárását és a brit igazságszolgáltatást. Bár a gyermek nem gyógyulhatott volna meg, de érthetetlen, miért nem teljesítették a szülők kérését – mondta el a német dpa hírügynökségnek. „Mi lehet veszélyesebb annál, mint hogy hozzájárulnak egy gyermek életfunkcióinak leállításához?” – tette fel a költői kérdést. A német szakember – szemben a brit orvosokkal – úgy vélte, nem lett volna veszélyes Olaszországba szállítani Alfie Evanst. Nikolas Haas szerint a háttérben nem orvosi, hanem egészen más okok keresendőek. Úgy véli, a britek attól tartottak, hogy a szállítás komoly költségeket rótt volna a brit egészségügyi ellátó rendszerre, az NHS-re. A britek mindenesetre nem értenek egyet a nemzetközi bírálatokkal, úgy vélik, a lehető legjobban cselekedtek.
Európában sokakat megindított Alfie tragikus története. A Szent Péter téren múlt csütörtökön több százan imádkoztak Alfie-ért. Gyertyákat gyújtottak érte.