egészségügy;kullancs;Lyme-kór;

- Kirándul? Ez érdekelni fogja

Már javában tart a kullancsszezon.

A kullancsok fele fertőz valamilyen betegséggel - figyelmeztet a Magyar Kullancsszövetség elnöke az M1 aktuális csatorna vasárnap délelőtti műsorában. Kapiller Zoltán elmondta: a fertőzött kullancsok mintegy 98 százaléka a Lyme-kórt, a fennmaradó 2 százalékuk más betegségeket terjeszt. A szakember szerint a legfontosabb védekezés a természetbe indulás előtt a legújabb pikaridin tartalmú spray, krém használata. Az állatokat is ajánlott ezzel lekezelni. A természetben pedig ajánlott 1-1,5 óránként átnézni a testet, különösen a hajlatokat, hónaljat - mondta a szakember, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy a testbe fúródott állatot nem szabad összeszorítani, hanem speciális kullancseltávolító kanállal kell kiszedni.

Magyarországon körülbelül 20 féle kullancs él, de nem mindegyik terjeszt az emberre is veszélyes betegséget. A kullancs a tölgyerdőket és az árnyékos helyeket kedveli, az erdő aljnövényzetében, a bozótosokban tartózkodik a legszívesebben. A kullancsok fűről, gazról és bokrokról is (legfeljebb 1,5 méter magasságban) ráakaszkodhatnak az ember bőrére. A vért adó gazdára hang- és szaginger hatására ejti rá magát. Leggyakrabban a saját kertjében “kaphat” az ember kullancsot! A kullancs a bőr átszúrása előtt érzéstelenít – így észre sem vesszük, hogy ránk akaszkodott és néha napokig észrevétlenül szívhatja a vérünket. Ezért fontos, ha “kullancsos” helyen járunk minden este meg kell néznünk, nézetnünk magunkat főleg a hajlatainkat (hónalj, combhajlat stb.) gyermekeknél pedig még a fül környéki hajas fejbőrt is tüzetesen át kell vizsgálni

Kullancs eltávolítására nem célszerű olajat, vietnami kenőcsöt, alkoholt vagy bármilyen más anyagot az állatra csepegtetni. Nem szabad a kullancs potrohát semmivel sem bekenni, megfogni, megnyomni. Kiemelésére a legjobb eszköz a kullancskiszedő-csipesz. Ha ilyen éppen nincs kéznél ujjal is meg lehet próbálni.

A kullancscsípéstől nem kell pánikba esni, ügyeletre rohanni - írja a Heim Pál kórház egészségvédő cikke. A rovar eltávolítása után csípés helyét fertőtlenítsük (jód, alkohol). Érdemes megjegyezni a csípés helyszínét és időpontját. További öt-hat héten át még figyelni kell a reakciókra. Egy-két napon belül általában körömnyi nagyságú bőrpír szokott jelentkezni rendszerint viszketés kíséretében. A foltocskák rendszerint maguktól is elmúlnak. Fertőzés esetén néhány hét múltán a körkörös, ún. “kokárda foltok” már a Lyme-kór előhírnökei. Ha ezek a foltok megjelennek és mellé esetleg fejfájás, láz, nyirokcsomó-duzzanat, izomláz, esetleg torokgyulladás – már ajánlott a háziorvost felkeresni.

Vasárnap a napos idő mellett már erőteljesebb gomolyfelhő-képződésre kell számítani, a nyugati és déli tájak kivételével többfelé kialakulhatnak záporok, zivatarok, heves zivatarok is előfordulhatnak. Ezeket felhőszakadás, jégeső, viharos széllökések, hőmérséklet-visszaesés kísérhetik. Megélénkül, helyenként megerősödik a déli-délkeleti szél. Napközben 27-31 fok között alakul a hőmérséklet.