Korea-közi csúcs;

Világbéke! - Forrás: Korea Summit Press Pool / AFP

- Korea-közi csúcs - Puskaporos hangulat után joviális hercigeskedés

A mostani csúcs nem csupán azért történelmi jelentőségű, mert az északi vezető déli területre lépett, hanem azért is mert az elmúlt időszak atomháborús fenyegetőzései után mindkét fél a békekötés reményével ült a tárgyalóasztalhoz. Amint azonban arra Csoma Mózes Korea-kutató emlékeztet, a pozitív kezdet ellenére sok még a kérdés.

A történelmi eseményhez méltó komoly elhatározások fémjelezték Kim Dzsong Un észak-koreai, és Mun Dzse in dél-koreai elnök pénteki találkozóját. A két vezető elkötelezte magát a koreai háború mihamarabbi hivatalos befejezése, s a Koreai-félsziget teljes atommentesítése mellett. Azt is megfogadták, hogy közösen dolgoznak majd a szétszakított családok újraegyesítésén.

„Azért jöttem ide, hogy véget vessek a történelmi konfrontációnak” – idézte az észak-koreai vezető szavait a The New York Times, amely beszámolójában kiemelte, hogy a találkozót meglepően őszinte pillanatok és komoly ígéretek fémjelezték.

Nagy lépés volt a tegnapi, tekintve, hogy néhány hónapja még úgy tűnt, küszöbön áll a nukleáris háború. Az atom- és rakétakísérletek nyomán foganatosított nemzetközi szankciók azonban egyre súlyosabban érintették az észak-koreai gazdaságot. Kim Dzsong Un számára nem maradt más, mint a nyitás, amelynek a tegnapi vizit volt a csúcspontja. A szimbólumokkal teli találkozó egy lépéssel kezdődött: a koreai háború óta Kim Dzsong Un személyében először lépett észak-koreai vezető délre, a demilitarizált övezetbe. A vezetők mosolyogva üdvözölték egymást, és Mun Dzse In is átlépett az északi oldalra, viszonozva a gesztust. Később átvonultak a tárgyalásoknak otthont adó Béke Házába, ahol Kim biztató sorokat írta a vendégkönyvbe: „Új történelem kezdődik".

Amint azonban arra a CNN emlékeztet, a pozitív kezdet ellenére sok még a kérdés. Tisztázni kell először is, hogy melyik fél mit is ért pontosan atommentesítés alatt. A szkeptikus szemlélők továbbá megkérdőjelezik Észak-Korea elhivatottságát, hiszen eddig is volt rá példa, hogy a nagy ígéreteket Phenjan csupán a szankciók eltörlése érdekében tette, ám a kötelezettségeknek a rezsim már nem tett eleget.

Csoma Mózes Korea-kutató, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tudományos főmunkatársa lapunknak azt mondta, fontos különválasztani egymástól az erődemonstrációk – rakétatesztek, kísérleti atomrobbantások – befagyasztását a teljes leszereléstől. Phenjani szemszögből az előbbi „könnyebben” teljesíthető, hiszen a múltban többször is volt erre példa. „Amikor 2000 októberében vállalták, hogy nem lesz több rakétaindítás, 2006 augusztusáig valóban nem volt teszt”– emlékeztetett a kutató, aki az idei év tapasztalatai alapján könnyen elképzelhetőnek tartja, hogy Kim Dzsong Un addig vállalja az önkéntes moratóriumot, amíg az ő elképzelései szerint alakulnak a dolgok.

A teljes leszerelés bonyolultabb és összetettebb kérdés, nem csak azért, mert több évig tartó folyamat, hanem azért is, mert az észak-koreaiak tudják, hogy jelenleg azért megtámadhatatlanok, mert ilyen eszközeik vannak. „Az észak-koreai propaganda sokszor felhozta az évek során, hogy Szaddám Huszein vagy Moammer Kadhafi azért jártak úgy, ahogy, mert semmilyen elrettentő erejük nem volt. Annak ellenére, hogy elvi egyezség születik a teljes leszerelésről, az észak-koreaiak tudják, hogy ezzel sebezhetővé tennék magukat” – mondta Csoma Mózes.

A bizonytalanság ellenére a tegnapi csúcs jó bemelegítés Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un júniusi találkozójára. Bár mindkét vezető híresen kiszámíthatatlan, a Korea-szakértő úgy véli, mindkét fél érdekelt abban, hogy az jól sikerüljön. Amennyiben Kim találkozik egy regnáló amerikai elnökkel, azzal olyat érhet el, ami sem az apjának, sem az államalapító nagyapjának nem sikerült. Donald Trump pedig történelmet írhat, ami köztudottan nagy vágya.

Lapszemle
Guardian Sok akadály még a pénteki csúcstalálkozó után is megmarad a két Korea között, mégis jelentős előrelépésről lehet beszélni, hiszen közösen álltak ki egy nukleáris fegyvermentes Koreai-félsziget, mellett és megállapodtak arról is, hogy békemegállapodás akarnak kötni. Számos megfigyelő figyelmeztet a még meglévő veszélyekre, s való igaz, a kilencvenes évek dél-koreai mosolydiplomáciáját nem követte áttörés. Most azonban minden jel arra vall, hogy a Donald Trump által „Rakétaembernek” minősített Kim Dzsong Un is komolyan gondolja a közeledést. Ebben szerepe lehet annak is, hogy hazájában konszolidálta hatalmát.
Tageschau.de Nem nyilatkozott derűlátóan az ARD televízió híradójában nyilatkozó német Korea-szakértő, Eric Ballbach. Szerinte teljesen irreális az az elvárás, amely szerint Észak-Korea akár rövid, akár középtávon lemondjon nukleáris fegyvereiről. Utalt arra, a nukleáris elrettentő erő elengedhetetlen Kim Dzsong politikai túléléséhez. Arra a kérdésre, elképzelhető-e az újraegyesítés, elmondta, a német példa megtanított mindenkit arra: nem zárhatóak ki meglepetések, „de meglátjuk, mi következik ezután”. Szerinte egy következő lépés a kulturális téren való közeledés lehetne.
Le Monde A francia lap emlékeztet arra, hogy a harmadik koreai csúcstalálkozót más politikai légkörben tartják, mint az előzőeket. (Ezekre 2000-ben, illetve 2007-ben kerítettek sort.) Ennek csak részben oka az, hogy Phenjan akkor még nem rendelkezett nukleáris elrettentő erővel. A mostani csúcstalálkozónak nemcsak a megállapodások miatt van nagy szerepe, hanem azért is, mert a Donald Trump és Kim Dzsong Un közötti megbeszéléseket készítették elő.
North Korea News Az észak-koreai történéseket szorosan nyomon követő szakportál azt emelte ki, hogy Kim Dzsong Un említést tett a „menekültekről”. Igaz, nem a Dél-Koreába menekültekre gondolt, hanem arra: visszavárják a Dél-Koreában új hazára lelt honfitársakat. Tavaly az észak-koreai televízióban váratlanul feltűnt Jon Hje Szong, akivel a szöuli televíziókban is sokat foglalkoztak. A phenjani tévében kifejtette, mennyire borzalmas az élet Dél-Koreában.

Klaus Johannis köztársasági elnök lemondásra szólította fel Viorica Dăncilă miniszterelnököt, mivel állítása szerint Dăncilă megszegte a hivatali esküjét és pártutasításokat hajt végre - írja a transindex.ro. A 2016-os parlamenti választások óta Románia már három kormányfőcserén ment keresztül, ugyanakkor a kormányzó koalíció szerint nincs kormányválság. Az alkotmány alapján a miniszterelnököt csak a parlament válthatja le.