Bioritmus;trombózis;

Illusztráció: AFP

- Veszélyes lehet a meleg a trombózisos lábra

A mélyvénás trombózis általában az adott végtag fájdalmában, elszíneződésében, dagadásában nyilvánul meg, ezért riadalmat kelthet, ha a meleg beköszöntével fáj, esetleg bedagad a láb. Ez könnyen előfordulhat, mert az erek kitágulnak, a keringés lelassul - mondta prof. Blaskó György, a Trombózisközpont specialistája. A fájdalom és az ödéma ellen hasznos a kompressziós harisnya viselése, hiszen az fokozza a keringést a mélyen fekvő vénákban is.

A bőrbetegségek a felületi trombózisok melegágya

Nyáron megszaporodnak a különböző bőrbetegségek, hiszen szívesen járkálunk mezítláb, valamint a strandokon is könnyű összeszedni valamilyen fertőzést. A gombás és egyéb bőrproblémák nemcsak kellemetlenek, de bizonyos típusaik megnövelik a felszíni trombózis rizikóját is. Az állapot bár önmagában nem veszélyes, ám ha valakinek magasabb a mélyvénás trombózis rizikója, a probléma a mélyen fekvő vénákra is áterjedhet. Nagyon fontos a trombózisos láb tisztán tartása, mert egy esetleges orbánc nagyon leronthatja az egyébként is károsodott bőr keringését. Ezért, ha vörös elszíneződést, fájdalmat, meleg tapintást észlelünk, forduljunk szakemberhez.

Melegben is kell a mozgás

Tanulmányok is bebizonyították, hogy a mozgás nemcsak a trombózis megelőzésében játszik nagy szerepet, hanem a terápiájában is. Felpezsdül a vérkeringés, ráadásul a túlsúly ledolgozásában is segít, ami a vérrögök keletkezésének egyik rizikófaktora. Ezért meleg időben se hanyagoljuk a sportolást, persze az érintett végtag túlzott megterhelését kerülve - tanácsolta prof. Blaskó György.

Melegvizes fürdők és utazás

Friss és egy-két éves mélyvénás trombózis után kerülni kell a 36 C feletti fürdőzéseket. Mivel minden gyógyvíz más összetételű, célszerű a fürdő személyzetének tanácsait megfogadni. Az első években kerülendő a 90 C fokos szauna használata is, de az infraszauna használata megengedett.

Ahogy beköszönt a jó idő, egyre többen indulnak útnak. Tudni kell, hogy bármilyen közlekedési eszközzel is utazunk, a hosszan tartó mozdulatlanság kedvez a trombózis kialakulásának, ezért ajánlott a kompressziós harisnya használata, valamint kérdezzük meg az orvosunkat, van-e szükség véralvadásgátló kezelés alkalmazására. Útközben gyakran mozgassuk át a végtagjainkat, ha lehet, álljunk fel, sétáljunk is, valamint fogyasszunk sok folyadékot.

Az alvás nagyon fontos, felel a koncentrációképességért, a reakcióidőért, a koordinált mozgásért, a memória megfelelő működéséért, de az érzelmi kiegyensúlyozottságért is. Hiánya kínzó „ügy”, és változatos tüneteket okozhat.