Tudomány;Uránusz;Neptunusz;

Illusztráció: AFP

- Először állítottak elő szuperionikus jeget laborban

Először sikerült a jégóriások belsejére jellemző szuperionikus jeget előállítani laboratóriumi körülmények között, valamint mérésekkel megerősítettek egy eddig csak elméletben létező anyagtípust.

Számítások szerint az Uránusz és a Neptunusz tömegének több mint 60 százaléka víz, azonban a vastag légkörük alatt uralkodó nagy nyomás és hőmérsékletviszonyok miatt a molekulák a földitől nagyon eltérő szerkezetbe tömörödnek össze. Ionikus állapotban a közöttük lévő kötések felszakadnak, és egy hidrogén- és oxigénionokból álló elegyet képeznek. Szuperionikus állapotban az oxigén kikristályosodik és a szabad hidrogénionok körbefolyják az oxigén rácsát. Az így keletkező szuperionikus víz, illetve jég egyszerre rendelkezik a szilárd és a folyékony anyagokra is jellemző tulajdonságokkal. A rácsba rendeződött oxigénatomok megosztják az elektronjaikat, miközben a szabad hidrogénionok folyadékként viselkednek, legalábbis az eddigi elméleti számítások erre engedtek következtetni – olvasható a Csillagászat.hu cikkében.

A kaliforniai Lawrence Livermore National Laboratory kutatócsapatának első alkalommal sikerült előállítania ezt az állapotot. A kísérlet kezdetén huszonötszörös légköri nyomáson „préselték össze” a jeget, ami így hatvanszor sűrűbb lett, mint a víz. Az így kapott anyagot két gyémánt közé fogták be, amit nagyon erős lézerimpulzusokkal bombáztak, ami a másodperc törtrészéig több ezer fokosra hevítette a környezetet és milliószorosára emelte a helyi nyomásviszonyokat. „A kísérlet annyira gyors, hogy akkor sem láthattuk volna a változást, ha a céltárgy belsejében lettünk volna.” – mondta Marius Milot kutatásvezető. Az anyag vezetőképessége azonban még ilyen körülmények között is gyorsan mérhető. Megfigyelték, hogy ez 2000 és 5000 C° között megemelkedett, ami bizonyította az elméletet. Azaz a kísérletben nemcsak a jégóriások belsejére érvényes körülményeket sikerült előállítani, hanem méréssel is megerősítettek egy eddig csak elméletben létező anyagtípus jelenlétét. Valamint az a tény, hogy a két jégóriás, a Jupiterrel és a Szaturnusszal együtt erős mágneses terű, további kutatásoknak szolgálhat alapjául, ugyanis jó eséllyel összefüggés lehet az óriásokban működő mágneses dinamók és az újonnan megerősített anyagtípus működése között.

Az alvás nagyon fontos, felel a koncentrációképességért, a reakcióidőért, a koordinált mozgásért, a memória megfelelő működéséért, de az érzelmi kiegyensúlyozottságért is. Hiánya kínzó „ügy”, és változatos tüneteket okozhat.