Iránban közel 50 millió felhasználója van a Telegramnak. Ez az az üzenetküldő applikáció, amit újabban blokkol Oroszország, ugyanis az nem volt hajlandó kiszolgáltatni a felhasználók kommunikációjának dekódolási kulcsait a titkosszolgálatoknak. Irán problémái is hasonlóak, a vezetés úgy véli, a titkosított kommunikáció az ellenzékiség melegágya. Megoldási kísérletük azonban merőben eltér az orosztól: egy állami levelező programmal hódítanák el a Telegram felhasználóit.
Ha valakit mindig is foglalkoztatott, milyen lehet, mikor egy vallásos autokrácia fiatalos és XXI. századi akar lenni, most megnézheti. A Soroush amellett, hogy átvette vetélytársai funkcióit, olyan exkluzív elemekkel is fel van szerelve, mint a legfőbb vezér képét áhítatosan tartó, csadoros nő emoji-ja. Ugyanennek a figurának más verziói táblákat tartanak, olyan feliratokkal, mint hogy "halál Amerikára", vagy épp Izraelre, illetve a szabadkőművesekre is. A felhasználók küldhetnek továbbá "gyerünk imádkozni" felszólításokat is egymásnak.
"Halál a szabadkőművesekre", "Gyerünk imádkozni" és hasonló feliratok az iráni állami applikációban. Forrás: Twitter
Ali Hámenei legfelső vezető múlt héten már nagy felhajtással megszüntette Telegram-csatornáját, és átköltözött az állami applikáció felületére. Az iráni legfelsőbb kiberbiztonsági bizottság pedig megtiltotta a közintézmények számára a külföldi programok használatát; ezzel egy időben felhívták a figyelmet arra is, hogy tulajdonképp bármikor betilthatnák a Telegramot.
Eddig csupán 5 millió regisztrálttal büszkélkedhet a Soroush - ez nem nagy szám egy 80 milliós országban. Nem csoda, hogy az iráni állami tisztviselők még mindig igen aktívak többek közt a Twitteren is. Az egyébként mér betiltott közösségi oldalon csak a legfőbb vezérnek hét oldala van.