A közgyűlés kezdete előtt lemondott XV. kerületi polgármesteri tisztségéről Hajdu László, aki a Demokratikus Koalíció (DK) képviselőjeként a májusban megalakuló Országgyűlésben folytatja munkáját - számol be az MTI. Ideiglenesen Németh Angéla alpolgármester veszi át a városrész irányítását, aki a DK reményei szerint az utódlásról döntő időközi választáson is indul.
A 3-as metróvonal felújításával kapcsolatban több állomás speciális akadálymentesítéséről döntött szerdán a Fővárosi Közgyűlés. A vonal 20 állomása közül 18 akadálymentesen megközelíthető lesz. Az MSZP örül: Horváth Csaba szerint ha a budapestiek a Római-part árvízvédelme ügyében is képesek hasonlóan fellépni, akkor megakadályozhatják a város vezetői által támogatott mobilgát megépítését.
Július elejétől drágul a taxizás: a 450 forintos alapdíj 700 forintra nő, a kilométerdíj 20 forinttal a várakozási díj pedig percenként öt forinttal kerül majd többe.
Mélyebbre kell tehát nyúlni a zsebébe annak, aki taxizni akar a fővárosban: a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén 18 igen és öt nem szavazattal elfogadta a taxistársaságok által korábban kért tarifaemelést.
Ennek értelmében július elsejétől módosul a 2013-ban rendeletben rögzített, egységes taxis díjszabás. Így a 450 forintos alapdíj jelentősen, 700 forintra nő, a percenkénti várakozási díj 70-ről 75 forintra drágul, míg a taxis díj legfajsúlyosabb eleme, a kilométerdíj 280 -ról 300 forintra nő.
A drágulást a taxistársaságok kezdeményezték korábban. Krisán László a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) napokban lemondott elnöke elmondta: a taxis tarifák 2013-ban megállapított szintje óta jelentősen nőttek a taxisokat terhelő díjtételek, így a gépkocsik műszaki követelményei, a gépkocsik műszaki biztosítása 200 százalékkal nőtt és azóta a plusz online pénztárgép költségei is a taxisokat terheli.
A tarifatételek emelését még januárban a City Taxi Fuvarszervező szövetkezet kezdeményezte. A érvelésük szerint 2013 óta 170-240 százalékkal nőttek a különféle biztosítási illetve, szervizdíjaik, továbbá a taxiállomás díja, de az online pénztárgép beszerzése is több mint 100 ezer forintos költség volt a taxisnak, ami mellé fizetni kell a havi 1900 forintos adatkártya díjat.
Krisán László szerint a tarifaemelés összességében 10 százalékos növekedést fog hozni a taxizás fogyasztói költségeiben. Ugyanakkor a taxizás nyereségességének a csökkenése miatt mára egyre kevesebb a taxis, illetve egyre több a várakozási idő.
A vitában az ellenzék részéről Szaniszló Sándor (MSZP) felhozta, hogy ha ezek az árak mellett ennyire nem éri meg taxizni, akkor kérdéses, hogy miért kellett kiszorítani az uber-t Magyarországról?
Válaszukban a taxistársaságok a közgyűlés előtt felszólaló képviselői felmelegítették az uber kapcsán korábban felhozott érveket: az uberrel szemben nem az árverseny volt a fő szempont, hanem az, a igazságtalan jogi helyzet, hogy az uber úgy versenyzett a taxitársaságokkal, hogy rájuk nem vonatkoztak azok a szigorú elvárások, amelyeknek a taxisoknak kötelezően meg kellett felelni.
A vitában Tarlós István főpolgármester úgy fogalmazott: „majd ha túl drága lesz a tarifa az emberek nem szállnak be a taxiba hanem átszállnak tömegközlekedésre.”
Batka Zoltán
A szerdai ülésen nem tárgyalnak a több kerületet érintő új parkolási fizetőövezetek kialakításáról és a városnéző buszok üzemeltetésére vonatkozó koncessziós szerződésről szóló előterjesztésekről. A téma májusban kerülhet ismét napirendre. A Jobbik különben BKK-bérlettel ingyenesen használható P+R parkolókat kialakítását szorgalmazza az újabb övezetek kijelölése helyett.
Szeptemberben kezdődhetnek meg a Lánchíd felújítási munkálatai és várhatóan 2021 június végére fejeződnek majd be. A rekonstrukció költsége több mint bruttó 16 milliárd forint. Mint az elfogadott javaslatban olvasható, a Lánchíd felújításához kapcsolódik a várhegyi alagút és a Clark Adám tér felújítása is, de ez - második ütemként - csak a későbbi években, a szükséges forrás rendelkezésre állása esetén történik majd meg.
Kétmilliárd forintos keretösszeggel pályázatot ír ki kerületi önkormányzatok városrehabilitációs munkáinak támogatására a főváros. A közgyűlés szerdán egyhangúlag döntött a TÉR-KÖZ 2018 pályázat kiírásáról. A pályázat határideje július 4. Az első, 2013-as meghirdetés óta a városrehabilitációra szánt összesen 12,7 milliárd forintnyi fővárosi támogatáshoz csaknem ugyanannyi önerőt biztosítottak a kerületi önkormányzatok - idézi az MTI az elfogadott előterjesztésből.
Az ESMA Reklám Zrt. helyezhet el reklámfelületeket a közvilágítási oszlopokon. Az ESMA ezért öt éven át, évi nettó 60 millió forintot, oszloponként napidíjként pedig nettó 250 forintot fizet majd.
A Fővárosi Közgyűlés szerdán nyolc új díszpolgári címet adományozott. Elismerést és egymillió forint jutalmat kap Babos Tímea teniszező; Horváth Károly, művésznevén Charlie, Liszt Ferenc-díjas magyar énekes; Horgas Eszter fuvolaművész; Lovász László Széchenyi-nagydíjas matematikus, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke; Mészöly Kálmán volt válogatott labdarugó és szövetségi kapitány, valamint Vásáry Tamás Kossuth-díjas zongoraművész. A kitüntetés posztumusz díjazottja Hazay István Kossuth-díjas geodéta, az MTA tagja és Burger Barna fotóművész.
Jóváhagyták a Thália Színház tervezett beruházását. A színház rekonstrukciója 1998-ban fejeződött be, az egykori Mikroszkóp Színpad azonban jelenleg is az 1967-es átépítés műszaki állapotában van. A kormány 985 milliós és a Fővárosi Önkormányzat 400 millió forintos hozzájárulásával 2018 második félévében kezdődhet el a Mikroszínpad a Thália Színház teljes értékű játszóhelyévé, korszerű technikával felszerelt, akadálymentesített, 150 fős nézőterű színházteremmé alakítása. A beruházás része a Thália infrastruktúrájának fejlesztése is.
A közgyűlés elfogadta a Pannon Park projekt idei évre szánt 18,4 milliárd forint összegű támogatási szerződését. A főváros a támogatást a Fővárosi Állat- és Növénykert részére központi irányító szervi támogatásként biztosítja, a Pannon Park projekt megvalósításának kiadásaira folyósítja.