oktatás;Emmi;pedagógusok;PDSZ;

FOTÓ: Tóth Gergő

- Egymásnak üzenget a PDSZ és a minisztérium

Az elmúlt politikai ciklus is azt igazolta, hogy a párbeszéd és a közös munka mellett a legjelentősebb - ám nem elégséges - oktatást pozitívan érintő korrekciót csak az utca nyomására, a 2015-16-os "tanárlázadás" hatására tette meg a hatalom - reagált az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) közleményére a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ).

Megírtuk: a PDSZ pénteken utcai sajtótájékoztatót tartott Budapesten az Emmi épülete előtt, ahol Szűcs Tamás, a szervezet újonnan megválasztott ügyvezető elnöke bejelentette: az Emmi felszámolását és önálló oktatási minisztérium létrehozását követelik. Az Emmi ezt követően gunyoros hangvételű közleményben reagált, amelyben először megjegyezték, csak a sajtóból értesültek arról, hogy a PDSZ-nek új elnöke van. Majd hozzátették, bíznak abban, hogy lesz módjuk "nem csak az utcáról megismerni a PDSZ oktatásszakmai elképzeléseit".

"A PDSZ mostani nyilvános sajtótájékoztatójának egyetlen követelését, az önálló Oktatási Minisztérium létrehozását nemcsak az utcán, hanem évek óta számtalan fórumon hangoztattuk. A követelés aktualitását a kormányváltás adja" - replikázott a szakszervezet Országos Választmánya. Mint írták, a PDSZ a jövőben is fog közterületen, ha úgy tetszik "utcán" akciókat szervezni, hiszen ez egy demokráciában bevett gyakorlat. Továbbá sajnálják, hogy az Emmi csak a sajtóból értesült az elnökcseréről, de ezt nem tartják lényegi kérdésnek. "A megjegyzést besoroljuk az utóbbi évek csöppet sem szokatlan manipulatív megjegyzéseink sorába, hiszen alkalmas arra, hogy a lényegi tartalmi kérdésről elterelje a figyelmet" - írták.

- Az oktatásirányítás rendszerének átalakítása mellett a pedagógusok terhelésének csökkentése, a tananyag mennyiségének átstrukturálása is első helyen szerepel a követeléseink között. Utóbbi a diákok terhelését is nagyban érinti - nyilatkozta lapunknak Szűcs Tamás. A PDSZ ügyvezető elnöke hangsúlyozta: célja a szakszervezet megerősítése, új tagok toborzása, ennek érdekében már egy stratégiát is kidolgozott.

Arra a kérdésünkre, tervezi-e erősíteni az együttműködést a másik nagy tanári érdekképviselettel, a Pedagógusok Szakszervezetével (PSZ), úgy válaszolt: nagy lehetőség előtt állnak annak érdekében, hogy az együttműködés erősödjön, hiszen nyáron a PSZ-en belül is tisztújítás lesz.

- Én személy szerint eddig sok mindenben nem értettem egyet a PSZ vezetésével. Konkrét példát is mondok: decemberben a társ-szakszervezetek megkérdezése nélkül írtak alá 39 tankerületben olyan kollektív szerződéseket, amelyek szerintem nem minden munkavállaló érdekeinek feleltek meg. Egy kollektív szerződés aláírása a szakszervezeti világ egyik legfontosabb döntése, ezért is lett volna fontos az egyeztetés. Bízom abban, hogy lesz egy olyan arcújítás a PSZ-nél, ami lehetővé teszi majd a hatékonyabb együttműködést - fogalmazott Szűcs.

Érdeklődtünk arról is, számítanak-e az eddigi PDSZ-elnök, Mendrey László munkájára. Szűcs erre úgy felelt, "informálisan" meghallgatják Mendrey véleményét, tapasztalatait is, de "formális" módon nem számítanak a segítségére.

Az észak-koreai vezetés egy phenjani imaház megépítésére kérte fel a magyarországi Baptista Szeretetszolgálatot - közölte a segélyszolgálat Washingtonban élő vezetője.