Herendi Porcelánmanufaktúra;

Fotó: Bíró Csaba

- Nem csak a nagyik asztaldísze

A porcelán nem feltétlenül régimódi dolog, lehet divatos és modern is, ezt akarja megmutatni a Herendi Porcelánmanufaktúra Müpában látható kiállítása.

Herendi, Zsolnay, Hollóházi: ezekről a szavakról azonnal a porcelán jut eszünkbe, a jólét, az arisztokrata és polgári otthonok, illetve a nagymama vitrine, porosodó nippek, a gazdagabb rokonoktól kapott, szekrényben pihenő nászajándékok.

Ma nem biztos, hogy sok fiatal a nagy múltú gyárak termékeivel tervezi berendezni az otthonát, a porcelán ugyanis valami régies, konzervatív dolognak tűnik, ami kirí egy modern környezetből. Valóban divatjamúlt, öreges lenne a porcelán?

A Herendi Porcelánmanufaktúra szerint korántsem, ezt próbálják bizonyítani a Müpában látható I like Herend című kiállítással.

I Like Herend

Művészetek Palotája, Fesztivál tér

Nyitva: április 22-ig

a Budapesti Tavaszi Fesztivál programja

Mint a legtöbb kézműipari termék, a porcelángyártás is folyamatos technikai újítást igényel. Ami egy egyszerű nézőnek / vásárlónak először feltűnik, az nem ez, hanem a minták, a színek és a formák változatossága, amelyek a kiállított tárgyak esetében nem mondhatóak ódivatúnak. A legklasszikusabb mintát, a pikkelyes díszítést az 1850-es évektől alkalmazzák a porcelánokra, és azóta szervir készletektől kezdve állatfigurákig sok mindenen megjelenik. Utóbbiakból már egy állatkertet össze lehetne állítani, közülük a stilizált állatfigurákat már nemcsak egy öreg komódon lehet elképzelni, hanem egy menő loftlakásban is. Nem mindegy, milyen környezetbe kerülnek ezek a tárgyak: az ugyan meggyőző, hogy a porcelán nem valami régimódi dolog és 2018-ban is igazán látványos és egyedi tud lenni, de ez elsősorban a jobbmódúaknak szól. Egy törékeny, kézzel áttört váza vagy a nagy méretű Herendi szobrok nem mutatnak mindenhol jól, ahogy a geometrikus vagy letisztult virágmintás díszítésű étkező- és kávéskészletek is inkább egy nagy ebédlőasztalon érvényesülnek. De az is igaz, hogy a Herendi nem tömegtermék. A kiállításon látható tárgyak közül talán a színes égőkkel látványossá tett lámpák képzelhetőek el a legkülönfélébb környezetben.

A kiállítótérben nemcsak üveg mögött látunk tárgyakat, hanem a látogató feje felett is lebegnek porcelántárgyak. Ezzel azt akarták bizonyítani, hogy a manufaktúra darabjai nemcsak a megszokott környezetükben mutatnak jól, és a Müpa terében fellógatva a madarakat, Mikulást, robotot ábrázoló figurák valóban látványosak is.

A kiállítás tárgyai közül érdemes kiemelni a Gömböcöt, ami kilóg a többi dísztárgy közül. A Gömböc egy világhírű magyar találmány, az első olyan konvex, homogén test, amelynek két egyensúlyi helyzete van, egy stabil és egy instabil. Így bárhogy tesszük le a testet, mindig visszatér egyetlen stabil egyensúlyi pontjába (hasonlít a keljfeljancsihoz, csak utóbbiban van nehezék). A Herendi Gömböce a formát utánozza és a tárgyon láthatóak a kutatás során az eredményhez vezető matematikai képletek is. A Herendi így nemcsak stílusában újít, hanem próbál kapcsolódni a felkapott felfedezésekhez is. És nagyon azt szeretné, hogy mindenki nyomjon egy lájkot 2018-ban is a porcelánra.

Érdekességek a Herendi Porcelánmanufaktúra történetéből

-A manufaktúra elődjét Stingl Vince alapította 1826-ban. Ezt Fischer Mór vette meg 1839-ben, innentől csak porcelánt készítenek.

-1851-ben érték el az első nemzetközi sikert a londoni világkiállításon. Viktória királynő rendelt egy lepkés-virágos készletet, ezt a mintát azóta is Viktória mintának nevezik. A későbbi világkiállításokon a manufaktúra többször aranyérmet kap.

-1872-ben Ferenc Józseftől császári udvari beszállító címet kapnak. Egy évvel később a bécsi világkiállításon Ferenc József be is vásárolt Herendiből.

-1948-ban államosítják a gyárat, amely a Finomkerámiaipari Művek tagvállalataként működik 1981-ig.

-A Kremlben is kiállítanak 2009-ben, és egy több mint 2 méter magas óriásvázát ajándékoztak az Oroszországi Föderációnak.

-2010-ben a magyar EU-elnökség alkalmából készítettek egy óriási vázát, amelyen az EU tagállamainak himnuszaiból vett részletek is olvashatók.

-2013-ban a Magyar Állam Herendi porcelánt ajándékozott az újszülött brit trónörökösnek, Györgynek.

Forrás: herend.com