Jobbik-Konzervatívok;"nemzeti" néppárt;

- Hangsúlyozottan "nemzeti" néppárt

Nem örök időkre szól a társelnöki rendszer, az élet fogja eldönteni, hogy mennyire működőképes a konstrukció – nyilatkozta lapunknak Z. Kárpát Dániel, a Jobbik alelnöke. Ahhoz, hogy egyáltalán megvalósuljon, még a kongresszus jóváhagyására is szükség van – tette hozzá.

A társelnöki posztok betöltésére a párt elnöksége Gyöngyösi Mártont és Sneider Tamást javasolja. Mindketten készek elvállalni a tisztséget. Ahogyan azt Sneider a Népszava szerdai számában elmondta, két kongresszust kell összehívni: a tervek szerint első alkalommal (jövő hétvégén) az alapszabályt módosítják, két héttel később pedig a tisztújítást rendezik meg. Kiderült, hogy Vona Gábor, a lemondott pártelnök olyan rengeteg feladatot töltött be, ami nagy hirtelen sok lenne egy embernek – Sneider Tamás legalábbis ezzel magyarázta lapunknak, miért szeretnék bevezetni a társelnöki szisztémát.

Vona Gábornak bizonyos esetekben vétójoga volt, két évvel ezelőtt ennek révén akadályozta meg, hogy több jobbikos politikus – közöttük Novák Előd – elinduljon az alelnöki posztért. Kérdésünkre, hogy a társelnökök is vétójogot kapnak-e, Z. Kárpát Dániel jelezte: még semmi nem dőlt el, várják a tagság javaslatait. Az elnökség, bár formailag nem mondott le, Z. Kárpát értelmezésében a tisztújításig ügyvezető testületként működik.

Sneider Tamás lapunknak adott nyilatkozata szerint Gyöngyösi Márton a frakcióvezetői poszt várományosa is. Z. Kárpát erről csak annyit mondott, hogy a parlamenti tisztségekről majd a frakció tagjai döntenek.

A jobbikos politikusok nem győzik hangsúlyozni, hogy folytatni szeretnék a Vona Gábor által meghirdetett néppártosodást. Z. Kárpát Dániel kérdésünkre közölte, hogy a Jobbik „nemzeti néppárt”, ahol számtalan irányzat elfér egymás mellett. A „nemzeti” és a „néppárt” egyaránt fontos, de a nemzeti jelleget a maga részéről különösen hangsúlyos elemnek tartja. Ez azt jelenti – mondta –, hogy a Jobbik minden javaslatot megszavaz a parlamentben, amely „Magyarország és a magyar emberek érdekeit” védi, bármelyik párttól érkezzen is.

Az alelnök nem látja akadályát annak, hogy szombaton ott legyen az újabb kormányellenes tüntetésen, de – jegyezte meg – a pártpolitikusok szerepe most marginális: eljött a civilek ideje.

Gyöngyösi Mártonnak nem tudtuk feltenni kérdéseinket. „Kérem, keresse a sajtóosztályunkat” – hárította el megkeresésünket.

Toroczkai László ásotthalmi polgármester közben újból megerősítette a Facebookon, hogy szeretne elindulni az elnökválasztáson. Bejelentette azt is, hogy országjárásra indul: az elnökjelöltséghez a jobbikos tagszervezetek 20 százalékának ajánlását kell begyűjtenie.