Műsormagazin;szabadkereskedelem;Trump;

Feleségével, Melaniával - AFP fotó

- Trump szabadkereskedelmi pávatánca

Újra elegendő volt néhány nap Donald Trump amerikai elnök számára ahhoz, hogy adott kérdésben szögesen ellentétes álláspontot fogalmazzon meg. Ezúttal a Csendes-óceáni szabadkereskedelmi egyezmény (TPP) kapcsán változott véleménye. Miután múlt csütörtökön Twitter üzenetben hozta nyilvánosságra, hogy visszaléptetné az Egyesült Államokat a megállapodásba, szerdán ismét arról írt Twitterén, hogy országa számára nem kedvező a TPP tagság. Mint korábban beszámoltunk róla Trump egyik első elnöki döntése volt az egyezmény felmondása. Múlt heti felvetésében is leszögezte, csak azzal a feltétellel lépne be újra az Egyesült Államok a TPP-be, ha ezúttal kedvezőbb feltételek mellett tehetné, mint az egyezményt aláíró elődje, Barack Obama.

Trump a kilépéskor úgy érvelt, a 11 tagországból hattal Washingtonnak kétoldalú szerződése is van, és ez kedvezőbb az amerikai gazdaság számára. Közlése szerint meg is kezdődhetnek Japánnal a tárgyalások. Tokió óvatosan üdvözölte a washingtoni visszatérési szándékot, azt is jelezte, rendkívül nehéz lenne a megállapodás egyes részeinek felülvizsgálata. De nem is kellett belemerülniük nagyon a japán szakembereknek a megoldás keresésbe, hiszen tegnap Trump már újra arról posztolt Twitterén, hogy a TPP nem kedvező az Egyesült Államok számára. Üzenetében úgy fogalmazott: "A kétoldalú megállapodások hatékonyabbak, jövedelmezőbbek és a munkavállalóink számára is kedvezőbb.”

Trump bár meglebegtette az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményből (NAFTA) való kilépést is, végül azt felfüggesztette, de kétoldalú tárgyalásokat kezdeményezett Mexikóval és a Kanadával az egyezmény “naprakészebbé” tétele céljából.

A NAFTA és általában a szabadkereskedelmi egyezményhez való elnöki viszonyulás kapcsán a Financial Times üzleti lap állapította meg nemrég, hogy Trump elnök a meglévő és működő globális kereskedelmi rendszerek hálózatát próbálja megváltoztatni, az Európai Unió viszont okosan használja ki ezt a struktúrát.

Az EU is híve a kétoldalú kereskedelmi megállapodásoknak. Az Európai Bizottság szerdán a Tanács elé terjesztette az EU és Japán közötti gazdasági partnerségi megállapodásról és az EU és Szingapúr közötti kereskedelmi, illetve beruházási megállapodásról folytatott tárgyalások eredményét. Ezzel megtette az első lépést a kétoldalú megállapodások aláírása és megkötése felé. Jean-Claude Juncker EB elnök a megállapodások kapcsán azt mondta. „Európa hisz a globális szabályokon alapuló nyitott és méltányos kereskedelemben. Gazdaságunk ettől függ, vállalkozásaink emiatt eredményesek, és ez fogyasztóink elvárása is. (...) Ez a fajta kereskedelem segít új munkahelyeket teremteni és normákat meghatározni otthon és külföldön egyaránt."

Váltás Hírek szerint a tulajdonosok egy része megválna a MET nevű, Orbán-közeli energiacsoporttól. Állítólag az oroszoknak áll a zászló.