Olaszországban máig nem hiszik el, hogy ez megtörtént.
A négyszeres – legutóbb 2006-ban – világbajnok nemzet csapata a bombaerős spanyolok mögött másodikként zárt selejtezőcsoportjában, a pótselejtezőt viszont 1-0-s összesítéssel elveszítette Svédországgal szemben. Az olaszok számára azért volt különösen fájdalmas a tavaly novemberi kudarc, mert a szereplésről döntő visszavágót Itáliában játszották, meg egyébként is: 1958 óta először fordul elő, hogy nélkülük rendezik a sportág legnagyobb globális seregszemléjét.
„Mivel sok év után először alakult úgy, hogy Olaszország nem lehet ott a világbajnokságon, az emberek kicsit még mindig úgy vannak ezzel otthon, hogy nem hiszik el, hogy ez megtörténhet – adott helyzetjelentést az olaszországi viszonyokról az NB I-ben szereplő Budapest Honvéd lapunknak nyilatkozó olasz támadója, Davide Lanzafame. – Olaszországban az emberek máig úgy tartják, hogy nincsen vb az olaszok nélkül, mivel azonban nélkülünk is meg fogják rendezni, meglehetősen rossz szájízzel várják az idei tornát. Nagyon rossz szájízzel.”
Lanzafame elmondása szerint csupán szépségtapasz lehet a sajgó sebekre, hogy az olasz futball legalább klubszinten sikereket ér el: az AS Roma az FC Barcelona elleni szenzációs fordításával bejutott a Bajnokok Ligája legjobb négy csapata közé, a Juventus pedig hősies küzdelemben – csupán egy vitatott büntetővel – maradt alul a címvédő Real Madriddal szemben a nyolc között. És ha már Juventus: a klub legendás kapusa, Gianluigi Buffon lesz az egyik legnagyobb egyéniség, aki – öt szereplés után – az idén nem lesz ott Oroszországban. Pedig a kapus lehetett volna a futballtörténelem első olyan játékosa, aki hat vb-részvétellel büszkélkedhet...
Arjen Robben (karszalaggal) és a holland labdarúgó-válogatott az idén biztosan nem folytatja érmes sorozatát Fotó: AFP/John Thys
A másik nagy hiányzó Európából egyértelműen Hollandia. A nyolc évvel ezelőtt, Dél-Afrikában másodikként végző, négy éve pedig Brazíliában bronzérmes, legutóbb a 2002-es világversenyről lemaradó "oranje" ezúttal a rájátszásig sem jutott el, a hollandok számára ugyanúgy a selejtezőcsoport jelentette a végállomást, mint a 2016-os Európa-bajnokságot megelőzően. Hollandia romokban – fogalmazott több találó szalagcím az újabb blamát követően. A Bayern Münchenben 34 esztendősen is rendre lehetőséget kapó Arjen Robbent mindenesetre sokan szívesen látták volna még az orosz stadionokban, akárcsak a walesi Gareth Bale-t – bár a története során egyszer, '58-ban vb-szereplő Wales távolmaradása inkább csak annak fényében meglepetés, hogy a britek elődöntőt játszhattak a 2016-os Eb-n.
Az öreg kontinensen kívül sem minden előzetesen esélyesnek tartott gárda kvalifikálta magát. A dél-amerikai kontinens bajnoka, Chile (soraiban a bayernes Arturo Vidallal és a Manchester Unitedet erősítő Alexis Sánchezzel), az Afrikából a legutóbbi három tornán részt vevő Ghána, vagy éppen a 22 év óta először lemaradó Egyesült Államok miatt sem kelnek útra szurkolók Oroszországba.
Ott lesz ugyanakkor 32 gárda, amely sikerrel vette a selejtezőket, azaz világbajnokság biztosan lesz. Rajt június 14-én.