Az édesburgonya a neve ellenére nem krumpli. A batátának is nevezett zöldség a szulákfélék családjába és a hajnalka nemzetségbe tartozik. Amerika trópusi részein őshonos, de a világ szinte összes trópusi, szubtrópusi vidékén termesztik, és az egyik legfontosabb népélelmezési cikként tartják számon. Dél-Amerikában már ötezer évvel ezelőtt fogyasztották. Manapság Kína a legnagyobb batátatermelő a világon. Főként gyökérgumójáért termesztik, de a fiatal levelei is fogyaszthatóak. A gyökérgumó húsa a fajtájától függően lehet fehér, narancssárga, sárga, lila, rózsaszín vagy vörös is. A fejlődő országokban igen gyakori táplálék, hazánkban még nem igazán elterjedt a fogyasztása, de már sok helyen kapható.
Vegyük, együk!
Vásárlásánál frisset, feszes, sima bőrű batátákat válasszunk. Nagy nedvességtartalma miatt száraz, hűvös helyen is csak néhány napig tárolható. Ne tegyük hűtőszekrénybe, mert megcsontosodik a húsa, és kesernyés ízű lesz - ajánlja a HáziPatika.
Illusztráció: AFP
Előkészíteni, tisztítani úgy kell, mint a krumplit: lehet hámozni, vagy a héját ledörzsölni, kaparni is, és süthető azzal együtt is. Trópusi termesztő helyein a lisztjéből kenyeret sütnek, keményítőnek is feldolgozzák, de Brazíliában szeszt is főznek belőle - derül ki a Wikipédiáról. A sütőtökre emlékeztető édesburgonya felhasználható köretnek, süthető, főzhető, grillezhető, de akár süteményt is lehet készíteni belőle.
Csodazöldség
Magas a C-, a B2-, a B6-, valamint az E-vitamin tartalma, gazdag káliumban, rézben és mangánban is. Alacsony a zsír- és koleszterintartalma és mivel neve ellenére nem is édes, cukorbetegek is fogyaszthatják. Szénhidrátban és béta-karotinban gazdag élelmiszer, de C-vitamin tartalma sem elhanyagolható. Fehérje- és magnéziumtartalmának köszönhetően kedvező hatással van az izmok építésére és működésére. Erősíti az immunrendszert, serkenti az emésztést, rákmegelőző hatást is tulajdonítanak az édesburgonyának. Gyomorfekélyben, asztmában szenvedők, szívproblémákkal küzdők számára is hasznos növény - írja az EgészségKalauz.