Választás 2018;Orbán Viktor;gratulációk;Fidesz-győzelem;

Orbán Viktor támogatói a Fidesz kampányzáró rendezvényén. Fotó: Népszava.

- A "testvérek" követni fogják - Sorra gratulálnak Orbánnak

Egymás után kapja a külföldi vállveregetéseket Orbán Viktor a választási siker után. A szerb államfő bölcsességét dicséri, az olasz szélsőjobboldaliak követendő példának nevezik, a lengyel kormányfő is sok sikert kíván, a cseh ügyvezető miniszterelnök pedig reméli az együttműködést. Német jobboldaliak szerint "igazán fényes" volt a győzelem, Le Pen is örül, és az osztrák kancellár is meg van elégedve. Netanjahu pedig értékeli, hogy a kormány nem tűri az antiszemitizmust, és meghívta Orbánt Izraelbe.

A magyarországi választók újra igazi vezetőt választottak maguknak - fogalmazott Aleksandar Vucic szerb államfő az Orbán Viktornak írt levelében, és egyben gratulált az országgyűlési választásokon elért eredményéhez. Szerinte a "nehéz, de megalapozott döntései" bizonyítják, hogy bölcsességgel és gazdag politikai tapasztalattal lehet előrébb vinni az országot és a népet. Vucic szerint a két ország kapcsolatai soha nem voltak még ilyen jók, és Szerbia továbbra is elkötelezett a közös út mellett. "Kihasználnám a lehetőséget, hogy neked és a kormányodnak megköszönjem azt az önzetlen támogatást, amelyet Szerbiának nyújtotok az ország európai útján. Örömmel várom következő találkozónkat" - fogalmazott a a szerb köztársasági elnök.

Andrej Babis ügyvezető cseh kormányfő, az ANO mozgalom elnöke csehül és magyarul is üzent: "Gratulálok Orbán Viktornak meghatározó győzelméhez" - írta a Twitteren. Hozzátette, szeretne az Európai Unió és a visegrádi csoport keretein belül, illetve kétoldalú szinten továbbra is együttműködni a magyar miniszterelnökkel.

Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő és Marek Kuchcinski alsóházi elnök is gratulált a Fidesz választási eredményéhez, Konrad Szymanski külügyminiszter-helyettes pedig a közép-európai emancipációs törekvések eredményének minősítette a Fidesz győzelemét. "A reformok útja soha nem könnyű. A társadalom támogatása arra mutat, hogy érdemes vállalni a fáradságot" - írta Twitteren Morawiecki. Kuchcinski szerint "Közép-Európa magasra tűzte a szabadság zászlaját". "Nagyon sokat tett a magyar államért és a magyar EU-tagságért" - nyilatkozta a Szymanski, aki úgy látja, a két ország politikai szövetségének hátterében a politikusok személyes barátsága is áll.

Magyarország "szívvel és ésszel szavazott, nem törődve Brüsszel fenyegetéseivel és Soros milliárdjaival" - gratulált Orbán Viktor győzelméhez Matteo Salvini, az olasz jobbközép koalíciót vezető Liga politikusa Twitter-üzenetben. Giorgia Meloni, a szélsőjobboldali Olasz Testvérek (FdI) elnöke azt írta, "identitásvédelem" és egyéb harcok terén ők is "ezt a modellt akarják követni" Olaszországban". Az eredményeket szintén kommentálta Adolfo Urso, az FdI politikusa, aki szerint Orbán nagy sikere újabb figyelmeztetés a "változni nem akaró" Európának. Giovanni Toti, a Hajrá Olaszország (FI) politikusa szerint pedig a választók azt jutalmazták, hogy a kormányfő "álszentség nélkül" dolgozik országa érdekében.

Gratulált Orbán Viktor kormányfőnek a német szövetségi parlament (Bundestag) legnagyobb ellenzéki pártja, a jobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) több vezető politikusa. Jörg Meuthen, az AfD társelnöke kiemelte: Orbán világosan megmondta, hogy eddigi politikájának folytatására készül, és éppen ezért "igazán fényes győzelmet" arathatott. Felvetette: nevetséges lenne, ha az olaszországi és magyarországi választási eredmények után azt gondolná valaki, hogy az európai népek engedik a nemzetállamok lebontását. Gratulált Beatrix von Storch, az AfD Bundestag-frakciójának helyettes vezetője is - ő azt írta, a Fidesz választási győzelme "rossz nap az EU-nak". A "nagyon jelentős" győzelem kapcsán örömének adott hangod a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) pártelnöke, Horst Seehofer német szövetségi belügyminiszter is.

Üdvözölte Marine Le Pen, a francia Nemzeti Front elnöke, hogy Magyarország nemet mondott az Európai Unió bevándorlási politikájára. "Nagy és egyértelmű győzelem ez Orbán Viktornak Magyarországon." Szerinte így a "nemzetiek" többséget alkothatnak Európában a következő, 2019-es európai parlamenti választásokon.

Sebastian Kurz osztrák kancellár, az Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetője is azt írta, gratulál Orbán Viktor újraválasztásához. Kurz Ausztria fontos szomszédjának és gazdasági partnerének nevezte Magyarországot, és örül, hogy folytathatja az együttműködést Orbánnal. Az ÖVP is a Fideszt is soraiban tudó pártcsalád, az Európai Néppárt (EPP) tagja. Az EPP európai parlamenti frakcióvezetője, Manfred Weber szintén "várakozással tekint a további együttműködés elé".

Telefonon gratulált Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök Orbán újraválasztásához. A beszélgetés során Netanjahu már a közeljövőben megtartandó izraeli látogatásra invitálta a magyar kormányfőt. Izrael jelezte - az MTI szerint -, nagyra értékeli, hogy a magyar kormány "zéró toleranciát hirdetett az antiszemitizmussal kapcsolatban".

Mindenki azért mégsem boldog
Othmar Karas osztrák néppárti politikus indokolatlannak nevezte az eredményt, mely véleménye szerint nem igazolja a magyar kormánypárt politikáját, a kampány nyelvezetét, az antiszemitizmust, a korrupciót és a nacionalizmust.
Guy Verhofstadt, az EP liberális frakciójának vezetője szerint az EPP legitimálta Orbán Viktor "visszataszító kampányát, támadását a jogállamiság ellen és kísérletét egy tekintélyuralmi rendszer kiépítésére" azzal, hogy Weber anélkül gratulált a miniszterelnöknek, hogy "felszólította volna az európai alapértékek tiszteletben tartására".
Az Európai Szocialisták Pártja (PES) sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy Orbán Viktor győzni tudott az "idegengyűlölő, Európa-ellenes" politikájával.
Josef Weidenholzer, az EP szociáldemokrata frakciójának alelnöke szerint az EPP-nek lépnie kellene, és meg kellene fontolnia a magyar néppárti képviselők kizárását annak érdekében, hogy ne folytatódjon a demokratikus értékek csorbulása Magyarországon.
Az EP zöldpárti frakciója hangsúlyozta: "nem szabad elfelejteni, hogy az Orbán-kormány elhallgattatta az ellenzéki médiát, pártközeli emberekkel töltött fel számos kulcsfontosságú pozíciót az intézményekben és álhíreken alapuló agresszív kampányt folytatott, miközben a korrupció egyre csak nő Magyarországon". Szükségesnek tartják az uniós szerződés hetes cikke szerinti jogállamisági eljárás megindítását, illetve azt, hogy az európai intézmények gyakoroljanak nagyobb nyomást Orbán Viktorra és kormányára.

És kétségünk sincs afelől, hogy akkurátusan és egyenlő mércével mérve vizsgálódnak majd. És erre a jóhiszeműségre minden okunk megvan. Ja, nem.