Választás 2018;Európai Néppárt;Udo Bullmann;

Európai Parlament - AFP fotó

- "Jó lelkiismerettel a Néppárt sem szurkolhat Orbán győzelmének"

Jó lelkiismerettel az Európai Néppárt sem szurkolhat Orbán Viktor győzelmének – mondta Udo Bullmann, az Európai Parlament szocialista csoportjának az elnöke.

- Nemrég Manfred Weber, az Európai Néppárt parlamenti frakcióvezetője Magyarországon járt. Joseph Daul pártelnökkel együtt sok sikert kívántak a Fidesznek. Ehhez mit szól?

- Nem szeretnék volt képviselőtársam, Joseph Daul és Manfred Weber frakcióvezető nevében nyilatkozni. Mindkettőjük érdekében csak azt mondhatom: nagyon remélem, hogy tudják, mit beszélnek. Kétlem, hogy jól ismerik a magyarországi valóságot. Ha ismernék, jó lelkiismerettel nem kívánnának ilyet.

- A Fidesz választási kampánya szinte kizárólag a migrációról szól. Azzal ijesztgetnek, hogy ha az ellenzék nyer, Magyarországra már az idén 10 ezer migránst telepít az EU. Ez igaz?

- Nem vagyok biztos benne, hogy Orbán úr jól tud számolni. Másrészt, kíváncsi lennék, hogy a Fidesz-kampányban szó esik-e a több ezer letelepedési kötvénnyel Magyarországra költözött dúsgazdag “migránsról”. Ha jól tudom, közülük néhány az amerikai kormányzat figyelmét is felkeltette, például azért, mert a szíriai háborúban bűncselekményeket követhettek el.

- Mit szól ahhoz, hogy a magyar szocialisták sem bontanák le a határzárat, és nem fogadnának be menekülteket a kötelező áthelyezési rendszer alapján?

Budapesti vizit
Udo Bullmann csütörtökön kezdődő kétnapos magyarországi látogatása során tárgyal Gyurcsány Ferenccel, a DK elnökével és Karácsony Gergellyel, az MSZP-Párbeszéd miniszterelnök-jelöltjével. Találkozik civil szervezetek, szakszervezetek és a sajtó képviselőivel is.

- Nézze, német vagyok. Vannak tapasztalataim arról, hogy mit jelent a kelet-nyugati megosztottság. Tudom, hogy ha feszültségek támadnak, azt sok esetben az érintettek szociális helyzete indokolja. Ha Kelet-Németországba látogatok, és látom, hogy bizonyos városokban vagy régiókban elkeserítő a helyzet a magas munkanélküliség, az oktatás helyzete és az egészségügy leromlott állapota miatt, akkor könnyebben megértem, hogy az ott élőkben miért merülnek fel bizonyos kérdések. Senkit nem szeretnék kioktatni, inkább mindenkit meghallgatok. Biztos vagyok benne, hogy a jobb élet, a biztató jövő szolidárisabbá tesz bennünket.

- Az EP állampolgári jogi szakbizottságában állásfoglalás készül az úgynevezett 7. cikkelyes eljárás elindításáról Magyarországgal szemben. A szocialisták frakciója támogatná a kilátásba helyezett szankciókat? És mit gondol, ha győzne az ellenzék a magyarországi választásokon, akkor az EP egyből sutba dobná az indítványt?

- Hogy konkrétumokkal válaszoljak a kérdésére: az EP Költségvetési Ellenőrző Bizottsága nemrégiben delegációt küldött Magyarországra, hogy megvizsgálja az EU-s pénzek felhasználásával kapcsolatos panaszokat. Mi, szocialisták, szeretnénk megőrizni a strukturális alapokat, mert tudjuk, hogy az embereknek, a kis- és közepes vállalkozásoknak szükségük van a támogatásokra. A regionális és strukturális politika fenntartásának a hívei vagyunk. De minden tagállamnak szabályszerűen kell felhasználnia a forrásokat, nem engedhet teret a korrupciónak. Több mint gyanús, ha egy országban a közbeszerzési eljárások 36 százalékában egyetlen ajánlattevő jelenik meg. Nem hiszem, hogy a fideszes családtagok, ismerősök körét érintő korrupciós panaszok teljesen megalapozatlanok. Rendkívül aggályosnak találjuk, hogy megszüntetnek a hatalommal szemben kritikus újságokat, vagy zaklatják a civil szervezeteket. Ha a kormány fittyet hány a szabályokra és értékekre, amelyekre egyébként az ország uniós csatlakozásakor igent mondott, akkor az EU-nak reagálnia kell. Személyes véleményem, hogy ha a demokratikus pártok elég szavazatot kapnak április 8-ikán, akkor nem kell többé beszélnünk a 7. cikkelyről.

- Ön szerint szükség lenne-e büntető intézkedésekre, például pénzek megvonására a jogállamot sértő tagországokkal szemben?

- A szocialista frakció, és személyesen én is, azért küzdünk, hogy a következő hosszútávú költségvetésben megmaradjon a felzárkóztatási alapok jelenlegi aránya. Ha bármilyen szankciós döntés születne a 7. cikkelyes eljárás eredményeként, az nem fenyegetheti az emberek jólétét.

- Mit gondol, az új német kormány hogyan fog viszonyulni az EU-n belüli illiberális demokráciákhoz? Hajthatatlanabb vagy megengedőbb lesz velük szemben?

- Először is tudnia kell, hogy nem vagyok a nagykoalíció híve. Sem itt, az Európai Parlamentben, sem odahaza, Németországban. A Német Szociáldemokrata Párt nem azért kötött nagykoalíciót, mert nagy kedve volt hozzá. Hanem azért, mert mi felelős európaiak vagyunk. Mivel nem volt lehetőség egy másik EU-párti kormány megalakítására, az SPD megtette ezt a felelősségteljes lépést. Mit fogunk csinálni? Andrea Nahles új párt- és frakcióvezető már elmondta: jó szomszédok leszünk, és támogatunk minden európai demokratát. Nem fogunk senkit kioktatni, de megvédelmezzük a szabadságjogokat.

- A magyar demokratikus ellenzék előtt az a dilemma áll, hogy a nyeréshez vagy legalábbis a parlamenti többség megszerzéséhez össze kéne fognia a Jobbikkal. Ön mit tanácsolna a bizonytalankodóknak?

- Jó kezdet lenne, ha a demokratikus erők összefognának és megerősítenék az együttműködésüket.

- El tud képzelni egy olyan helyzetet, amikor Németországban az SPD összefog az Alternatíva Németországért párttal?

- A németországi helyzet egészen más. Mi Angela Merkel szocialista, progresszív alternatívája vagyunk, a kancellár kereszténydemokrata pártja a versenytársunk. A CDU nem olyan párt, amely aláássa a demokratikus jogokat, korlátozza a szabad sajtót, táplálja a korrupciót. Az Alternatíva Németországért párttal semmilyen körülmények között nem működnénk együtt, mert idegengyűlölő, rasszista és EU-ellenes. Már az egyik is elég lenne ahhoz, hogy ne tegyük! A magyar választóknak csak annyit tanácsolnék, hogy minél több magyar demokrata és EU-párti szavazó adja a voksát demokrata és EU-párti pártokra és képviselőkre.

Névjegy

A 62 éves Udo Bullmannt március elején választották meg az Európai Parlament Szocialisták és Demokraták nevű frakciójának az élére. A német szociáldemokrata politikus 1999 óta az EP tagja, elsősorban gazdasági és szociális kérdésekkel foglalkozik. Előtte egyetemi oktatóként dolgozott.

Kanta József két-, illetve Deutsch Bence egy góljának köszönhetően sokáig vezetett az NB II-ben szereplő MTK Budapest az Újpest ellen a labdarúgó Magyar Kupa negyeddöntőjének szerdai visszavágóján, a lila-fehérek számára azonban az idegenben szerzett több góljuk miatt a 3-2-es vereség is továbbjutást ért. Novothny Soma nyerő cserének bizonyult, a vendégek mindkét találatát a félidőben beszálló támadó szerezte az Új Hidegkuti Nándor Stadionban.