;

hangfelvétel;ORÖ;

Az Országos Roma Önkormányzat közgyűlése februárban - Fotó: Tóth Gergő

- Szégyen és megaláztatás a cigányságnak

Az Országos Roma Önkormányzat feloszlatását, az elnök lemondását követeli Setét Jenő polgárjogi aktivista. A RomNeten közzétett nyílt levele szerint az ORÖ csak szégyent és megaláztatást jelent a cigányság számára.

Előzőleg egy titokban készített hangfelvételt hozott nyilvánosságra a Magyar Nemzet: ennek alapján Balogh János ORÖ-elnök fiktív kampányrendezvényre akart 3,5 millió forintot „lepapírozni”.

A törvényben elismert tizenhárom nemzetiség összesen 306 millió forintot kap kampánytámogatásként az államtól. A pártoknak adott milliárdokhoz viszonyítva ez elenyésző összeg. Ahhoz képest azonban, hogy nincs értelme elkölteni: sok.

Elvileg mindegyik nemzetiségnek lehetősége van rá, hogy teljes szavazati joggal felruházott képviselőt küldjön a parlamentbe. Minden nemzetiség egy listát állíthat, a lista első helyezettje kedvezményes mandátumot kaphat. A választási részvételtől függően ehhez kisebbségenként 20-25 ezer szavazatra lenne szükség. Ennek elérésére – lélekszámukból adódóan – a romáknak és a németeknek van esélyük.

A nemzetiségiként regisztrált állampolgárok pártlistára nem szavazhatnak. A legnagyobb cigány szervezet, a fideszes Farkas Flórián vezette Lungo Drom fontosabbnak tartja, hogy a romák a kormánypártra szavazzanak, mint azt, hogy a cigányságnak saját jogon képviselője legyen a parlamentben.

A Fidesznek és a Lungo Dromnak ezért nem érdeke, hogy minél több roma regisztráljon a nemzetiségi névjegyzékben. Az ellenzéki romáknak pedig azért nem, mert a cigányok listáját Farkas Flórián bizalmasa, Farkas Félix vezeti. Miatta igazán fölösleges lenne lemondaniuk a pártokra adható szavazatukról. (Az ORÖ egyik viharos közgyűlésén, szoros küzdelemben dőlt el, hogy Farkas Félix lesz a listavezető.)

A nemzetiségi névjegyzékbe feliratkozni már nem, onnan leiratkozni viszont még lehet. Jelen állás szerint a tizenhárom nemzetiség részéről mintegy 60 ezer választó regisztrált, ennyi szavazattól esnek el a pártlisták. A németeknek 34 ezer szavazójuk van. Nagy összegben lehet fogadni rá, hogy a németek – kisebbségek esetében ilyenre még nem volt példa a rendszerváltás óta – mandátumhoz jutnak az Országgyűlésben. A roma nemzetiségi választók száma ellenben alig haladja meg a 19 ezret, ami azt jelenti, hogy a cigányságnak nem lesz parlamenti képviselője.

A romák így korlátozott jogkörrel bíró szószóló révén vehetnek részt a parlamenti munkában. Ennek a tisztségnek az elnyeréséhez elegendő, ha egyetlen regisztrált választó szavaz az adott nemzetiség listájára.

Könnyen belátható, hogy ehhez nem kell különösebb kampányt folytatni. A választásnak egyedül a németek számára van tétje. A nemzetiségnek járó 306 millió forintos állami kampánytámogatásból a németek közel 113 millióval részesülnek. Az, hogy a romák mire költik a nekik jutó mintegy 80 millió forintot – rejtély.

A RomNet korábban hírül adta, hogy a 2014-es választásokra kapott kampánypénzekkel az országos önkormányzatok közül csak a romák nem számoltak el tételesen. Akkor még Farkas Flórián volt az elnök. 2014-ben az ORÖ 83 millió forintot költött el a 101 millióból, de mindössze egyetlen sorban tudatta, mire fordította az állami támogatást. Az ORÖ kampánya a cigányok és a közvélemény számára is láthatatlan volt.

Lapunk nemrég írt arról, hogy az ORÖ hivatala „kampányelőlegként” fejenként 500 ezer forintot utalt ki a testület tagjainak: többen visszaküldték a pénzt. Miután a Magyar Nemzet közzétette a választási csalás gyanúját felvető hangfelvételt, ismét szerettük volna megszólítani Balogh Jánost. Az ORÖ elnöke nem reagált megkeresésünkre.

Tíz éven belül jelentősen csökkenthetők lennének a bérkülönbségek Kelet- és Nyugat-Európa között, ehhez azonban a tagállamoknak meg kellene állapodniuk egymással és ebbe be kellene vonni a vezető multinacionális vállalatokat is – állította Luca Visentini, az Európai Szakszervezeti Szövetség (ESZSZ) főtitkára.