Kommunikálni kezdett egymással az Európai Csalás Elleni Hivatala (OLAF) és a magyar legfőbb ügyész, ám ez a beszélgetés inkább egymásra-, illetve visszamutogatás. Emlékeztetőül: az uniós szervezet vezetője, Ingeborg Grässle a Politico.eu brüsszeli portálnak február végén nyilatkozva "valódi" nyomozást szorgalmazott a Simicska Lajoshoz és Tiborcz Istvánhoz köthető Elios ügyében. "Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) vizsgálata világosan kimondta, hogy csalás történt, és most a magyar államon a sor, hogy lépjen" - mondta Ingeborg Grässle, aki azt is tudatta, hogy egyelőre nem kapott tájékoztatást a magyar ügyészségtől, noha azt ígérték, karácsonyig reagálnak.
Polt Péter nem reagált "az elmaradt karácsonyi tájékoztatásra", hanem arról beszélt, hogy amint januárban megkapták az OLAF jelzését, rögvest nyomozni kezdtek. Illetve a legfőbb ügyész elmagyarázta, hogy az OLAF nem mondhatja azt, hogy bűncselekmény történt, legfeljebb annak gyanújáról beszélhet és nem állapíthat meg személyi felelősséget - ugyanis a gyanú vizsgálatára nincs hatásköre. Szóval Polt szerint a közvélemény félrevezetésére alkalmas Ingeborg Grässle azon kijelentése, hogy az OLAF vizsgálata kimondta, csalás történt.
És ennél a pontnál farkába harapott a kígyó. Ugyanis az OLAF azt nehezményezi, hogy az ügyészség nem ássa magát bele az ügybe, Polt Péter szerint pedig az OLAF nem nyomozhat és az ügyészség pedig azt csinál amit akar. Mindenesetre a magyar szervek tempóját jól érzékelteti a következő eset. Tóth Bertalan adatigényléssel fordult a Nemzetgazdasági Minisztérium úgynevezett Európai Támogatásokat Auditáló Főosztályához (EUTAF). Ugyanis az másfél éve tudhatta, hogy komoly baj van a Tiborcz István egykori cége által bonyolított közvilágítási projektekkel: a szervezett már 2016 októberében vizsgálatot indított az egyik beszerzés – nevezetesen a kalocsai – kapcsán. (Az EUTAF a Nemzetgazdasági Minisztérium keretein belül működő, de önálló szervezet, amely a hazai szervektől és az irányítóhatóságoktól teljesen független.) És decemberre le is zárta a kutakodást. Csakhogy annak eredményét a kormány titkosította. Így az MSZP frakcióvezetője adatigénylés során szerette volna megismerni az adatokat,
Csakhogy, írja Tóth posztjában, egy hónapig tartott, amíg a posta eljuttatta a kalocsai közvilágítási beruházás ügyében indított EUTAF vizsgálatra vonatkozó közérdekű adatigénylésemet a Kossuth Lajos térről a Kálmán Imre utcába (távolság: körülbelül 300 méter). Hogy a Magyar Posta volt-e ilyen lassú, vagy az EUTAF nem volt hajlandó hetekig átvenni a levelet, azt persze Tóth nem tudja.