Nem könnyű megtippelni, hogy pontosan hány kastély található a Loire völgyében, de az biztos, hogy közülük a Chambord-palota az egyik legkáprázatosabb. Építését az ifjú I. Ferenc francia király 24. esztendejében kezdték el. Trónra lépesét követően I. Ferenc megkezdte az itáliai Milánó uralma alá tartozó területek meghódítását. A győzelem után magával vitte Franciaországba a reneszánsz paloták tervrajzait is, ugyanis vágyai között szerepelt, hogy azoknál szebbet alkossanak. A kastély kialakítása során ötvözték az előző századok formai örökségét, az itáliai reneszánsz építési stílussal vegyítve.
Loire-völgyében gyakran használt építkezési anyag a tufa, a Chambord palotánál is ez az anyag a legszembetűnőbb a látogatók számára. A fal, amely körbe veszi az építményt 32 kilométer hosszú. Ez Európa legnagyobb zárt erdősége, ahol vaddisznók, szarvasok és rókák élnek. I. Ferenc a palota végleges formáját sajnos már nem láthatta, miután 1547-ben elhunyt. Fia II. Henrik, majd XIV. Lajos folytatta a kastély munkálatait.
A francia forradalom után a kastély egy ideig elhagyatott volt, majd restaurálták. A második világháborúban a Louvre és a compiègne-i kastély műkincseinek egy részét itt helyezték el. 1981 óta a Loire-völgy többi építészeti emlékével az UNESCO Világörökség része. A kastélyt évente 700 ezer látogató keresi fel.
Esténként káprázatos fényjátékokat rendeznek. Ez egy igazi szuperprodukció zseniális történelmi kerettel és titkos utalásokkal. Az egy órás előadás alatt a nézők számára felidézik a középkori forgatag jellegzetes hangulatát.