– Hol a gazdátok? Nem mert kijönni? Mennyit kaptatok, szerencsétlenek?
Az ötvenes, bőrkabátos férfi előbb tisztes távolból, a kaposvári főtér városházával átellenes oldaláról, majd néhány perc múlva már közvetlen közelről kiabált az előre legyártott táblák mögött sorakozó négy fiatallal. Dühét az váltotta ki: a hétvégi Magyar Nemzetben újra – dokumentumokkal is alátámasztva – ügynökmúlttal megvádolt fideszes Szita Károly polgármester mellett álltak ki a fiatalok azon a szerda délutáni demonstráción, amelyen az ellenzéki pártok és helyi civilek épp a városvezető lemondását követelték. A mintegy hatvan, Szita Károly távozását forszírozó demonstrálóval szemben felsorakozott négy ellentüntető tábláján az állt: "Gyerekek, Lajos mennyit fizetett?"; "Oligarchapártok, hallgassatok!", "Veled vagyunk Szita Károly!". De megüzenték azt is: "Kaposvár nem lesz bevándorlóváros!"
– Csak ennyien sikerült összegyűlni?! – gúnyolódott az egyik táblás, mire gyorsan jött a válasz a demonstrálók közül.
– Egy ilyen megfélemlített városban az is csoda, hogy valaki ki mert jönni… És még így is sokszor annyian vagyunk, mint ahányan kiálltatok Szita mellett!
Mindezek után aztán a tüntetés is elkezdődött.
– Meg kell tisztítani a közéletet, hogy ne kerülhessenek elő a múltból orkok és véglények! – nyitotta meg a rendezvényt Huszka Imre, az egyik helyi hírblog szerkesztője. – Ez az állapot olyan, mintha egy gennyes kelés lenne Magyarország testén, mely sohasem tud elmúlni.
Ezután az ellenzéki pártok képviselő-jelöltjei kaptak szót, akik kedden már mindannyian lemondásra szólították fel a polgármestert. A DK-s László Imre arról beszélt, hogy az olyan múltú politikusok, mint Szita Károly egy normálisan működő országban nem tölthetnének be pozíciót.
– Mi nem voltunk szar, szemét tetves besúgók, és mondjuk senkit nem jelentettünk fel, igaz, nem is írtunk alá. Azért mi még lehetünk magyar emberek, vagy ez már kizáró ok? – idézte Hofi Gézát az Együtt politikusa Kerepesi Tibor. Az LMP-s Busa József igazságügyi írásszakértői vizsgálatra küldte Szita Károlyt, és megígérte, ha Krakus Péter néven jelentő ember írása nem egyezik a polgármesterével, nyilvánosan megkövetik a tüntetők. A jobbikos Miháldinecz Gábor pedig kijelentette, Kaposvárnak nem semmitmondó ígéretekre van szüksége, és a városlakók átlátnak a Szitán…
A kaposvári polgármester ügye amúgy ismét ráterelte a figyelmet az ügynökmúlt feltáratlanságának problémáira, melyekre Ungváry Krisztián történész szerint a törvényhozók feladata lenne megoldást keresni. A téma elismert kutatója a Hír TV-ben azt állította, az ügynöklisták nyilvánosságra hozatalával nem az MSZP, hanem a Fidesz járt volna rosszabbul. Ungváry úgy vélte, a szocialisták „bénáztak”, hiszen nem szenvedtek volna komoly politikai veszteséget, ellenben a Fidesz politikai okokból nem engedte a tisztázást, hiszen a kiderült ügyek is kínos pillanatokat okoztak a pártnak, s nem véletlenül használtak ki minden lehetőséget az egyes esetek relativizálására.